smart battery case

Apple’ı yıllardır yakından takip ediyorum ama bir gün bana “Apple bataryalı kılıf çıkaracak” deseydiniz kılıf kullanmayan ve sevmeyen biri olarak Apple’ın asla öyle bir şey yapmayacağını söyler dururdum. Bir teknoloji firmasının “bataryalı kılıf” çıkartması çok şaşırılacak bir olay değil ama bu firma Apple olunca doğal olarak işler biraz değişiyor. Piyasada 3.parti üreticilerin iPhone’lar için ürettiği “kaliteli” olarak nitelendirebileceğimiz hali hazırda birçok bataryalı kılıfı bulunuyor. Aslında piyasada bu tip ürünlerin bulunması Apple’ın bataryalı kılıf üretmesine engel değil ama asıl problem şu: Bu şey çok çirkin.

Belki de ilk defa Apple’ın bir ürünü hakkında “çirkin” sıfatını kullanıyorum. Apple’ın neden böyle bir tasarıma gittiğini araştırdığımda ise ilginç bir şey buldum. Apple kılıfında bu aptal tasarımı kullanmak zorunda kalmış çünkü bataryalı kılıf üreticisi Mophie firması bu konuda yüzlerce patent almış. Yani bir nevi Apple mecbur kalmış. Ürünün zorlama olduğu her halinden belli oluyor zaten.

1877 mAh kapasiteye sahip kılıf iPhone’unuzu 1 kez tam şarj edebiliyor. Kılıf iPhone 6 ve sonrasındaki modeller için uyumlu. Elbette her Apple ürününde olduğu gibi bu ürünüde diğer kılıflardan cazip kılan özellikleri var. iOS ile entegresi kılıfı diğer üreticilerin kılıflarından ayıran en önemli özelliği. Ayrıca telefon ve kılıf %100’deyken ilk önce kılıfın şarjının kullanılması gibi ufak tefek özellikler de bulunuyor. Bunlar iyi şeyler gibi gözüksede bu kılıf 379 TL‘lik fiyatıyla benim için asla satın almayacağım bir Apple ürünü olarak kalacak. Dediğim gibi zaten kılıf kullanmayı sevmiyorum.

Kılıfı kullananlar işlevsellik açısından çok da kötü olmadığını söyleselerde benim gibi tasarıma daha çok önem veren kullanıcılar kılıfı yerin dibine gömmüş durumda. Bazıları “Apple yine kontrolü ele alıyor, 3.parti üreticileri bitirecek” diyor ama bu biraz zor görünüyor.

Ben Apple’dan böyle bir ürün beklemediğim için hayal kırıklığı falan yaşamadım. Apple ürünü piyasaya sürdüğünde fotoğraflara bakıp “bu ne be!? tipe bak” dedim ve pek umursamadım. Büyük ihtimal Apple tasarım harikası bir şey yapsaydı yine çok umursamayacaktım. Zaten bir kılıf ne kadar mükemmel olabilir ki ? Ne yapayım kılıf sevmiyorum ben 🙁

Ürünü canlı olarak görmedim, kullanmadım. İnternetten izlediğim videolar, okuduğum yazılar ve görseller üzerinden değerlendirdim. Belki kullanınca çok daha farklı düşüncelere kapılırım, bilemiyorum ama bu “kalbur” tasarımı hiç beğenmedim. Tim Cook “ona kalbur demeyin, o çok cici” falan desede kusura bakma Timcim, olmamış.

Son olarak “Steve Jobs olsaydı..” muhabbetlerini de çok gereksiz buluyorum artık. Bu konu hakkındaki görüşlerimi daha önce şu yazıda belirtmiştim –> “Steve Jobs olsaydı … olmazdı” klişesi