Batman vs Robot

Not: Başlığa atlayanlar yazıdan tatmin olmayabilir. Sadece ilham alınmıştır.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Elon Musk ve Stephen Hawking başta olmak üzere kelli felli birkaç bilim insanının yana yıkıla “yapay zeka dünyayı ele geçirecek durun!” isyanını az çok hatırlayacaksınızdır. Aslında bu paronaya yeni başlamıyor, 1950’deki Turing testinden beri bilim insanları buna benzer görüşler ortaya atmış. Bugünlerde ise önüne gelen Del Spooner’a bağlıyor, çünkü teknoloji korkutucu bir hızla gelişiyor ve insanoğlu bela aramakta sınır tanımıyor.

Her neyse. Yukarıda görmüş olduğunuz gif 1992 yapımı olan Batman: The Animated Series’ten bir kesit. Kara Şövalye burada bizlere yapay zekanın *böyle* tehlikeli olabileceği mesajını vermiş. Gördüğünüz gibi Batman kendi şeklini almış ileri düzeyde bir yapay zekanın ürünü olan robotu kılıçla yok etmeye çalışıyor. Evet kılıçla (Ciddi olamazsın Batman) Kitle olarak çocukları hedef alan bu popüler animasyon serisinde bile işlenen yapay zeka konusunu bugün birçok film, çizgi-film ve oyunlarda görebiliyoruz. Şimdi asıl soruya geliyorum: Yapay zeka dünyayı ele geçirebilir mi ? hohoho

Sakin ol kovboy aslında o kadar saçma bir soru değil, ayrıca eğri oturup doğru konuşalım; Hawking daha bunamadı. (bu espriyi yapmazsam ölürdüm) Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve evet yapay zeka insana zarar verecek düzeye ulaşabilir. Şimdi az çok bilgili olanlar “3 robot kuralı var yeaa” diyecektir. Hemen kuralları hatırlayalım :

1- Bir robot bir insana zarar veremez ya da bir insanın zarar görmesine seyirci kalamaz
2- Bir robot 1. kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
3- Bir robot 1. ve 2. kuralla çelişmediği sürece kendinin zarar görmesine izin veremez.

İyi de güzel kardeşim bu kurallar Isaac Asimov’un bilim kurgu romanlarına renk katabilmek için dübüründen uydurduğu kurallar. Her ne kadar mantıklı dursa da herhangi bir yaptırımı olmayan bilim-kurgu unsuru kuralları kim takar ? I Robot filminde bu 3 kuralın nasıl ihlal edildiğine dair senaryolardan birini görmüştük.

3 kurala güvenenlerden ayrı olarak alaturka düşüncelere kapılmış birkaç kişi de “benim yaptığım şey neden bana zarar versin kardeşim? Çekerim fişini kurtulurum” diyecektir. Bu da ilk bakıldığında mantıklı gibi duran düşüncelerden ama asıl soru burada sorulmalı: “Güzel kardeşim o yapay zeka seni fişi çekmemeye ikna edecek ya da bunu önleyecek kadar gelişirse ne halt yiyeceksin ?” Dur korkma hemen, çözüm basit; evde kılıç bulunduracaksın.

İnsanoğlu yapay zekayı daha iyi bir noktaya getirmek için harıl harıl çalışıyor. Özellikle son yıllarda kendi kendine öğrenen bir yapay zekaya yoğunlaşılmış durumda. Bunların en basit örnekleri olarak Siri ve Cortana gösterilebilir. Ünlü bilim insanlarının kullandığı “dünyanın sonu” ifadesi günümüz için çok uçuk bir düşünce gibi duruyor ki zaten öyle. Elon Musk, Stephen Hawking ya da diğerlerinin bu tarz ifadeler kullanması yapay zekayı geliştirirken daha dikkatli davranılmasını istemelerinden kaynaklanıyor. Dikkate almak lazım çünkü bunlar über ileri görüşlü insanlar.

“Olur mu öyle şey kardeşim! Sen hiçbir şey bilmiyorsun, bak şurada yanlış demişsin, aslında böyle olacak” diyenler aşağıdaki yorum kutucuğunu doldururlarsa çok memnun kalırım. Belki muhabbet sarar birlikte Nesquik içeriz.

Başlık için üzgünüm. Sevgiler…

Hakikaten kılıç sallıyor. Yahu sen milyon dolarlık servete, çağın ötesinde teknolojilere sahip Bruce Wayne’sin neden Isildur’un varisi triplerine giriyorsun ?