batmankarasovalyedonuyor

Buraya ilk defa bir çizgi roman yazısı giriyorum (şöyle bir baktım da zaten pek fazla bir şey yazmıyormuşum) devamı gelir mi bilmiyorum. Okumayı yeni bitirdiğim, etkisi hala taze olan harika bir eserden bahsedeceğim.

Baştan belirteyim, çizgi roman okumaktan çok keyif alıyorum ama bir çizgi roman uzmanı sayılmam. Dolayısıyla bu yazıda inceleme yapacağım ayaklarına girmeyeceğim. Sadece çok hoşuma giden bir eser hakkında 3-5 kelam etmek istiyorum.

Kara Şövalye Dönüyor okuduğum ilk çizgi roman olmasa da bizzat sahip olduğum ilk çizgi roman. Bu nedenle yeri bende biraz daha özel. Gerçi böyle bir eserin ‘özel’ kılınabilmesi için bu gibi bahanelere gerek yok, çünkü bu çizgi roman çoktan kendine efsaneler arasında yer ayırtmış.

Adından da anlayacağımız üzere bir Batman hikayesi var elimizde. Yazarı da tıpkı eser gibi efsane olarak anılan Frank Miller. Çizgi romanı ilk elime aldığımda hikayenin aşağı yukarı ne anlattığını biliyordum. Zaten yakında vizyon girecek olan Batman v Superman: Dawn of Justice filminin bu eserden esinlendiğini duyduğumda romanı bir an önce okumaya karar vermiştim. Genelde sabah kalktığımda ve yatmadan önce olarak belirlediğim periyotlarda okuyarak 224 sayfalık eseri sindire sindire 1 haftada bitirdim. Bu okuma yöntemini herkese öneriyorum. Gece yatmadan hemen önce okuduğunuzda bazen rüyanıza Batman giriyor ve aksiyon dolu bir maceraya sürükleniyorsunuz 🙂

batmanrobinHikaye Bruce Wayne’in emekli olduğu ve yaklaşık 10 senedir Batman olarak ortalıklarda dolaşmadığı bir zaman diliminde geçiyor. Yaşlanmış, buruşmuş Bruce Wayne bir süredir Gotham’ın kokuşmuş halini görmezden gelip hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Zaten ihtiyar olan, dürüst ve ultra ihtiyarlaşmış komiserimiz Jim Gordon ise Batman’in yokluğunda Gotham’ı idare etmekten yorulmuş, emekliliğine birkaç hafta kalmıştır. Bruce her ne kadar Batman olup geri dönmemek için kendini zorlasa da Gotham’ın şartları buna el vermez ve TADAAA!! Kara Şövalye Dönüyor. Tabii Batman olmak Bruce için artık eskisi kadar kolay değil. Adam gelmiş 55 yaşına, cüsse sağlam eyvallah da refleksler ölmüş, eski hızını kaybetmiş. Eh söylemeye gerek var mı? Adam Batman, bir şekilde üstesinden geliyor işte…Eserdeki ince detaylar nedeniyle bundan sonraki söyleyeceklerim spoilera girer. Bu nedenle hikayenin gidişatı hakkında daha fazla konuşmayacağım.

Kara Şövalye Dönüyor 4 bölümden oluşan bir cilt. Genel yapısı itibariyle sürükleyici ve derin bir hikaye sizleri bekliyor. Batman’in bildiğimiz o karanlık havası okuyucuya hissettiriliyor ama hiçbir zaman sıkmıyor. Çizimler bundan 30 yıl öncesine ait ve sonradan renklendirilmiş. Yayın yılına göre oldukça başarılı. Batman’in tüm çizgi romanlarını okumadığım için bu yorumu yapmak bana düşmez ama bazılarına göre ‘Kara Şövalye Dönüyor’ gelmiş geçmiş en iyi Batman çizgi romanı.

Batman benim en sevdiğim DC karakteri. Bu nedenle çizgi romanı okurken sanki bir filmini izliyormuşcasına, Arkham oyunlarından birini oynuyormuşcasına çok keyif aldım. Yakında vizyona girecek olan Batman v Superman filminin de bu eserden esinlendiğini düşünecek olursak kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Daha önce hiç çizgi roman okumamış ama evrene filmlerden, internetten genel hatlarıyla hakim olan ve karakterleri tanıyan kişiler de bu eseri okurken mutlaka keyif alacaklardır.

Batman: Kara Şövalye Dönüyor’u İdefix’ten alabilirsiniz. Elden almak 10 TL daha fazla vermek demek oluyor haberiniz olsun.

Sevgiler…