csgoCS:GO, Dota 2, Hearthstone gibi online oyunlarda en önemli şeylerden biri şüphesiz matchmaking dediğimiz oyuncuları eşleştirme sistemidir. Birbirleriyle aynı seviyede olan oyuncuların birbirleriyle mücadele etmesi rakabet açısından büyük önem taşıyor, öteki türlü sizden çok daha fazla tecrübesi olan oyuncular haliyle sizi yerden yere vuruyor ve bu durum canınızı sıkabiliyor.

CS:GO’nun hali hazırda zaten iyi bir matchmaking sistemi var. Ancak ne kadar iyi olursa olsun oyunun bu zamana kadar önüne geçemediği bir sorun var: Sahte Steam hesapları…

‘Bu zamana kadar..’ dedim çünkü artık Prime Account sistemi sayesinde bu soruna da bir çözüm bulunmuş görünüyor. CS:GO tecrübeli oyuncuların sahte Steam hesapları ile çömezleri haşat etmesinin, iflah olmaz hilecilerin önüne geçmek için oldukça mantıklı bir çözüm üretmiş. Prime Account sizden telefon numaranızı hesabınıza kaydettirmenizi istiyor. 1 telefon numarasını sadece 1 hesaba kaydettirebiliyorsunuz ve Prime Account’a geçtikten sonra diğer kullanıcıları otomatikman filtreleyip sadece telefon numarasını kaydetmiş olanlarla eşleştiriliyorsunuz. Bu da ana hesabından ayrı olarak sahte hesapla oyuna girip hile yapanlarla karşılaşmamanızı sağlıyor. 1 telefon numarası sadece tek bri hesaba kaydedilebildiği için Prime Account’a sahip bir oyuncu hile yapıp banlandığı zaman otomatikman telefon numarası da kara listeye düşüyor.

primeaccountEvet hile yapanlar zaten banlanıp o hesapla bir daha oyuna giremiyordu ama bir başka hesapla yeniden hile yapma gibi bir imkanları vardı. İşte bu noktada hilecinin yeni bir hesapla birlikte yeni bir telefon numarası da edinmesi gerekecek ki yaptıkları sahtecilikle alınan haz oranını karşılaştırsak bu derece ileri gideceklerini zannetmiyorum.

Prime Account henüz beta aşamasında. Kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre devam edilecek ya da fişi çekilecek. Sistem sizden herhangi bir ücret talep etmiyor, sadece telefon numaranızı istiyor. Cep telefonunuza gelen mesajdaki kodu belirtilen yere girdikten bir süre sonra hesabınızın geçişi tamamlanıyor. İstediğiniz zaman bu telefon numarasını silebiliyorsunuz.

Sorry cheaters.