Elveda Spotify, seni özlemeyeceğim

Okuma süresi : 2 dakika

Merhabalar, yazıyı okumadan önce Apple Music hakkında bilginiz yoksa önce sizi şuraya alayım.

Bildiğiniz gibi Apple geçen hafta WWDC’de Apple Music’i tanıttı. Bir Spotify Premium kullanıcısı olarak Apple Music’in nasıl bir şey olacağını merakla bekliyordum. Tanıtılmasından sonra da kararımı vermiştim, artık Spotify kullanmama gerek yoktu.

Ben kararımı önceden vermiştim ama birçoğunun kararını yeni vermesine sebep olan bir şey oldu. Apple Music’in Türkiye fiyatı açıklandı. Apple’ı yakından takip eden ve fiyatlandırma politikalarını iyi bilen biri olarak bu fiyatlara şaşırmadım. Apple’ın Türkiye’ye Amerika’da ki gibi 9.99 dolardan bir fiyatlandırma sunması saçmalık olurdu. Sonuçta bu bir donanım değil ve rakibi olacağı Spotify’ın ücretinin Türkiye’de 9.99 TL olduğunu düşünürsek Apple’ın da fiyatını buna yakın tutması şarttı. Öyle de oldu Apple Music’in aylık ücreti Türkiye’de tek kişi için 9.99 TL, 6 kişilk aile paketi ise 14.99 TL.

Apple Music’in şöyle de bir avantajı var; servis ilk 3 ay bedava. Yani kullanıcıların Apple Music’i denememeleri için hiçbir sebep yok. Hal böyle olunca Spotify ciddi bir kullanıcı kaybıyla karşı karşıya kalıyor. Her ne kadar Spotify CEO’su Daniel Ek Apple Music’i çok etkileyici bulmasa da servisin Spotify’ın verdiği hizmetlerden çok daha artısı olduğunun farkında. Spotify boş durmayacak ve elindeki kullanıcı sayısını bir şekilde korumaya çalışacaktır ama rakip Apple olunca işler biraz zorlaşıyor.

Her şeye rağmen kısa vadede Spotify’ın Apple Music’ten çok etkileneceğini düşünmüyorum. En azından Android platformuna çıkana kadar Spotify’da işler bir şekilde yürüyecektir. Apple Music’in Spotify’ı tamamen bitireceğini de düşünmüyorum ama uzun vadede ciddi bir kullanıcı kaybı yaşayacağı kesin.

Ben Spotify’ın verdiği hizmeti beğeniyorum. Zaten beğenmesem her ay para vermezdim. Ama ortada Spotify’ın sunduğu hizmete ek olarak içinde birçok özellik barındıran çok daha büyük bir platform varken aklıma “Elveda Spotify” demekten başka bir şey gelmiyor.

 

 

Cevapla:

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer