Selamlar, blogumda yeni bir seri başlatıyorum. Bundan sonra her pazar ya da pazartesi günü ‘Haftanın Apple Gündemi‘ başlığı altında o hafta Apple ile ilgili olan gelişmelerden seçtiklerimi sizlerle paylaşacağım. Bu yazıların içeriği genellikle haber odaklı olacak. Yine de Apple etiketli her şeyi kapsadığını söylemekte fayda var.

Lafı fazla uzatmadan başlayalım. Umarım devamı gelir.

Bu haftaki gelişmeler 09.10.2016 – 16.10.2016 tarihleri arasını kapsıyor. İyi okumalar.

iOS 10 yüklü aktif cihaz oranı %54’e ulaştı

Apple’ın geliştirici sayfasından paylaştığı verilere göre iOS 10’a geçenlerin oranı %54’e ulaşmış. Bu değerlere iPhone, iPad ve iPod Touch cihazları dahil. Paylaşılan verilere göre kullanıcların %38’i iOS 9 kullanıyor. Geri kalan %8’lik kısım da önceki versiyonları kullanmakta ısrarcı.

ios-10-gecis-orani

Çıkalı daha yeni 1 ay olan işletim sistemine geçiş oranının %54 olması her ne kadar yüksek bir değer gibi gözükse de geçen yıl Apple iOS 9’da bu oranlara 4 gün gibi kısa bir süre içerisinde ulaşmıştı. Bazı analistler yeni işletim sistemine geçiş oranının geçen senelerdeki gibi %80’leri göremeyeceğini 60-70 dolaylarında kalacağını söylüyor. Bakalım zaman neler gösterecek…

Kaynak – Apple

Samsung faciasından sonra Apple hisseleri yükseldi

Bildiğiniz gibi Samsung ikinci kez patlak verdikten sonra Galaxy Note 7 üretimini tamamen durdurdu. Bu durum Samsung için her ne kadar bir kabus gibi olsa da mobil pazarda en büyük rakibi Apple’ın yüzünü güldürüyor. Note 7 üretiminin durdurulması ve AT&T, Verizon gibi büyük Amerikan operatörlerin cihazın satışlarını sonlandırmasının ardından Apple’ın hisse senedi değeri %1.9 oranında arttı.

Haberde her ne kadar bu durumu Galaxy Note 7’nin satışlarına bağlasalarda ben bunun Apple’ın her yıl bu dönemlerde gerçekleşen borsa hareketlerine bağlıyorum. Zira son 3 aydır Apple’ın hisse değeri neredeyse %20 oranında arttı.

– Apple Çin’de ikinci AR-GE merkezini açıyor

Apple daha önce Çin’in başkenti Pekin’de $45 milyona mal ettiği AR-GE merkezinin ikincisi Shenzhen‘de açıyor. Tim Cook bunu kutlamak için Shenzhen’e sürpriz bir ziyaret bile gerçekleştirdi. Cook, Shenzhen’in potansiyelinin farkına vardıklarını ve buradaki fabrikaların diğerlerine öncülük ettiğini söyledi.

appleshenzhen

Apple sözcüsü Josh Rosenstock’ta Shenzhen’deki merkezin yerel partnerle olan ilişkiler açısından önemli olduğunu söyledi. Bu merkezin üniversiteleri desteklemesi ve Shenzhen’deki yeteneklerin gelişimine de katkı sağlaması bekleniyor.

Haber – The Verge

– Tim Cook Kyoto’da Nintendo merkezini ziyaret etti

Herhalde Tim Cook hazır Çin’e uğramışken Japon’ları da unutmayayım demiş olacak ki Shenzen’den iki gün sonra Kyoto’ya gitti. Tim Cook’un bu ziyareti Nintendo ile Apple ilişkisinin gitgide iyileştiğinin bir göstergesi. Zira hatırlayacaksınız ki iPhone 7 lansmanında da Nintendo’dan Shigeru Miyamoto sahneye çıkmış ve Super Mario Run oyununu ilk kez bizlere göstermişti. Nintendo başkanıyla ve Super Mario yaratıcılarıyla yaklaşık 1 saat geçiren Cook ardında şu fotoğrafı tweet’ledi.

İki firma arasındaki bu ilişki nelere gebe hep bilikte göreceğiz…

Haber – Bloomberg

– Yeni Apple Magic Keyboard dedikoduları

Görünen o ki Apple yeni MacBook’larla birlikte bazı aksesuarlarını da yenilemeye hazırlanıyor.

Söylentilere göre Apple, Avustralya menşeli bir girişim olan Sonder Design’ın klavyesine göz dikmiş. Bu klavyeyi özel kılan şey ise e-mürekkep teknolojisine sahip dinamik bir klavye olması. Klavye şu anda ön siparişe açık, kısa demosunu da aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yeni Magic Keyboard’ların yanı sıra yeni MacBook Pro’larda da nasıl bir klavye kullanacağı merak konusu. Daha önceleri yeni MacBook Pro’larda OLED dokunmatik panel kullanılabileceğine dair söyletiler çıkmıştı.

Detaylar – Teknoblog

–  Apple ABD’de kontratsız iPhone 7 satışlarına başladı

Apple ‘unlocked’ yani herhangi bir ülkede kullanabileceğiniz sim kilitsiz iPhone 7 ve iPhone 7 Plus satışlarına başladı. Fiyatlar her zaman olduğu gibi iPhone 7 32GB verisyonu için $649, iPhone 7 Plus 32GB versiyonu için de $749.

Stoklarda az bulunuyormuş bu arada, almak isteyen 3 hafta bekliyormuş falan. Evet evet biliyorum, fiyatlar ülkemize kıyasla çok ucuz… Eh.

– Walt Mossberg: “Siri yetersiz”

Birçok teknoloji otoritesi tarafından bilinen, fikirleri merak edilen tecrübeli teknoloji editörü Walt Mossberg bu hafta biraz Siri’yi gömdü. Siri’nin eski bir teknolojiye sahip olduğunu söyleyen Mossberg Apple’ın sanal asistanını hatalı ve kısıtlı buluyor. Mossberg’e göre Apple, yapay zeka konusunda diğer rakiplerine göre oldukça geri kaldı. Bu da ileride Apple için büyük bir problem yaratabilir.

Aşağıdan Walt Mossberg ile Nilay Patel’in Siri ve yapay zeka hakkında konuştukları podcast’i dinleyebilirsiniz.

– İngiltere, kabine toplantılarında Apple Watch kullanımını yasakladı

İngiltere’deki bakanlar artık kabine toplantılarına Apple Watch’larıyla katılamayacaklar. Sebebi is basit: Güvenlik tedbiri.

Geçtiğimiz günlerde Rus hacker‘ların bazı resmi toplantıları dinlemek amacıyla mobil cihazlara saldırdığı haberlerinin çıkması üzerine böyle bir haber gelmesi normal. Hali hazırda telefonlar da bu tür toplantılara sokulmuyor.

– Apple birçok eski cihazına desteğini çekiyor

Apple 31 Ekim 2016’dan itibaren bazı eski cihazlarına desteği çekiyor. Bu cihazlar arasında tüm iPhone 4 modelleri, 2010 model 13-inc MacBook Air, 3. nesil Airport Extreme ve mid 2009 Airport Time Capsule bulunuyor.

appleobsolete

Yani artık bu cihazların başına bir şey geldiğinde gidip Apple Store’dan destek alamayacaksınız. Hala kullanan varsa geçmiş olsun, emin olun paranıza değdi.

– Apple Store çalışanları kadın müşterilerin gizlice fotoğraflarını çekmiş

Avustralya’daki bir Apple Store çalışanlarının dükkana gelen kadın müşterilerin gizlice fotoğraflarını çekip bunları 10 üzerinde puanladıkları ortaya çıktı.

Kendi aralarında bir fotoğraf paylaşım ağı kuran bu çalışanlarının sadece fotoğraf çektikleri değil kadın müşterilerin fotoğraflarını da çaldıkları iddia ediliyor.

Yaptıkları ortaya çıkan bu 4 sapık işten çıkarıldı. Apple yaptığı incelemeler sonucu herhangi bir kişisel verinin çalındığına dair ipucu bulunmadığını açıkladı.

Haber – Mashable

– iPhone 7 satışlarında artış bekleniyor

iPhone 7’lerdeki A10 işlemcisinin üretimini üstlenen TSMC‘nin mali çeyrek raporları bu seneki iPhone satışlarında artış olabileceğini gösteriyor.

Çip üreticisi firmanın bu yılki Temmuz – Eylül arasındaki net kârı %28 artmış. CEO Mark Lui’de yaptığı açıklamada bu durumu akıllı telefonlara duyulan ilginin artmasına bağlıyor. Buradan da birçok otorite iPhone 7’lerin beklenenden fazla satabileceği sonucu varmış.

Detaylar – Teknolojituru


Bu haftalık Apple ile ilgili seçtiğim haberler bu kadar. Atladığım, gözden kaçırdıklarım olabilir. Çoğu haberi kısa ve öz tutmaya çalıştım, bir kısmına da detaylara ulaşabilmeniz için link ekledim. Bu sistemi üşenmez de devam ettirebilirsem bir takım geliştirmeler olacaktır. Serinin ismi dahi değişebilir.

Önerileriniz ve görüşleriniz için yorum kutucuğunu kullanabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim, sevgiler…