Selam millet, geçen hafta bu seri için ‘devamı gelir mi bilmiyorum, çok üşengecim yeaa‘ tarzı şeyler söylemiştim. Eh, en azından ikinci hafta geldi. Haberleri yine kısa tuttum, detayları merak edenler için altına link ekledim. Geçen hafta da söylemiştim yine söyleyeyim: Burada sadece benim seçtiğim haberler yer alıyor. Yani gözden kaçırdıklarım ya da benim gözümde çok da önemi olmayan şeyleri yazmamış olabilirim. Bu seriye ‘Apple hakkındaki tüm haberler!’ gibi değil de benim gözümden özet geçilen bir gündem olarak bakarsanız daha isabetli olur.

Bu haftaki gelişmeler 16.10.2016 – 23.10.2016 tarihleri arasını kapsıyor. İyi okumalar

– Apple MacBook etkinliği için davetiyeleri yolladı, 27 Ekim’de görüşürüz.

MacBook’ların neredeyse iki senedir donanımsal olarak güncelleme almamasından dolayı birçok kişinin merakla beklediği etkinlik için tarih verildi. ‘Hello Again‘ sloganıyla dağıtılan davetiyeler 1984’teki ilk Macintosh‘un “Hello”suna bir gönderme. Birçok kişi bu nedenle büyük değişiklikler görebileceğimizi düşünse de ne gibi yenilikler geleceği aşağı yukarı belli gibi…

helloagainMacBook Pro’lar için beklenen dokunmatik OLED panele kesin gözüyle bakılıyor. USB girişlerinin Type-C‘ye dönmesi, Touch ID parmak izi okuyucusunun güç butonuna entegre edilmesi gibi şeyler de konuşulanlar arasında. Tabi bunların yanında tasarımsal bazı değişiklikler de bekleniyor.

Bu etkinlikte iMac ve yeni iPad’ler de görmemiz mümkün. Bakalım 27 Ekim’de Apple bizleri şaşırtabilecek mi?

– Siri’yi akıllandırmak üzere yapay zeka uzmanı işe alındı

Son zamanlarda yapay zeka konusunda rakiplerinden geri kalmakla eleştirilen Apple, Carnegie Mellon Üniversitesi profesörü, yapay zeka konusunda uzman Russ Salakhutdinov‘u işe aldı. Salakhutdinov, Apple’da yapay zeka geliştirme takımının başına geçecek.

Geçen hafta Walt Mossberg‘in Siri’ye ‘aptal’ yakıştırması yapmasının ardından Apple’dan böyle bir hareket gelmesi firmanın da yapay zeka konusunda bir şeyler yapması gerektiğinin farkında olduğunu gösteriyor. Salakhutdinov’un gelişi birçok otorite tarafından olumlu karşılanıyor. Bakalım Apple’ın yapay zeka gelişimi konusunda sektöre katkısı ne olacak.

Detaylar: TeknolojiTuru

– Apple yeni iPhone’lar için yeni ekranlar istiyor

Henüz iPhone 7’ler piyasaya çıkalı 2 ay bile olmadı, ama Apple “10. yıl iPhone’u” için çoktan çalışmalarına başladı bile. Şu sıralar sık sık gündeme gelen bir dedikodu var: Bir sonraki iPhone’larda OLED ekran kullanılacak.

appleoledscreenDaha önce Sharp ile bu konu hakkında masaya oturduğu gündeme gelen şirketin bu OLED ekran konusunda ciddi olduğunu söyleyebiliriz. Yeni ekranlar iPhone’larda nasıl görünecek, nasıl bir tasarıma sahip olacak bilmiyoruz ama Apple şimdiden bu konu hakkında birden fazla üreticiyle konuşmaya başlamış. Bu üreticilerden birisi de Japon Display. Kendileri OLED üretimine $1.44 milyar yatırım yapmış bir firma.

Apple yeni ekranlar için kimle anlaşır bilemiyoruz ama her zaman olduğu gibi birden fazla üreticiyle bu işe girişecek gibi görünüyor. Bu arada hey! Ciddi ciddi OLED ekran geliyor iPhone’a??

Haber: Bloomberg

– Hillary Clinton, Tim Cook’u başkan yardımcısı olarak düşünmüş

Haberin ne kadar aslı var bilinmiyor. Bildiğiniz gibi ABD’de gün geçtikçe artan bir seçim telaşı var. WikiLeaks‘de bu seçimlerin arefesinde sızdırdığı bir takım maillerde Clinton’un ‘başkan yardımcıları adayı’ şeklinde bir isim listesine rastlanmış. O listede de Apple’ın CEO’su Tim Cook‘un adı geçiyor.

İlginç olan şey insanların sadece Tim Cook ismine odaklanmış olmaları. Halbuki listede Bill Gates ve müstakbel eşi Melinda Gates’in ismi falan da var, ama neden bunlar hiç haber olmadı da Tim Cook haber oldu. Apple’ın haber değeri her sektörde aynı anlaşılan…

Haber: BusinessInsider

– Apple’ın bir tür ‘saksı’ patenti aldığı ortaya çıktı

Apple’ın sadece geçtiğimiz sene Amerika’da 2000’e yakın patenti bulunuyor. Bu patentlerin hepsi de iPhone’la ilgili değil elbette. Geçtiğimiz günlerde bu patentlere göz atan Recode editörü ilginç bir şeye rastlamış. Şirket yuvarlak tasarımlı bir saksının patentini almış. Evet bildiğiniz saksı. İçine çiçek,  ağaç falan dikileninden.

appleplanterBaşvuru 2015 yılında yapılmış. Geçtiğimiz Pazartesi günü de patent unvanı almış. Eh, ne diyelim. büyük ihtimal bu patent Londra’ki Apple Store’larda kullanılan saksılar için falandı. Fotoğrafı yukarıda…

– Amazon’da satılan Apple aksesuarlarının %90’ı sahteymiş

Bu hafta Apple’ın kendi vatanında gündemi baya meşgul eden bir haberdi bu. Patently Apple‘da yayınlanan resmi bir dökümanın üzerine gündeme gelen bu haber birçok kullanıcının da canını sıktı. Görünen o ki başta şarj aletleri olmak üzere Amazon’da satılan Apple aksesuarlarının %90’ı sahteymiş. Bu tarz şarj aletlerinin hem telefona hem de kullanıcısına zarar verebileceği daha önceden Apple tarafından dile getirilmişti.

fakeapplechargerAmazon yaptığı açıklamada ‘orijinal Apple ürünü’ gibi satılan bu cihazlara ve satıcılarına herhangi bir tolerans gösterilmeyeceğini ve bunun gibi ürünleri en aza indirgemek için çalıştıklarını söyledi. Özellikle yurt dışındakiler bir süre Amazon’dan Apple aksesuarı almayacak gibi görünüyor. Öyle ucuz diye her şeye atlamamak lazım özellikler yorumları iyi kontrol etmek satıcı hakkında bilgi edinmek oldukça önemli.

Sahi ya, Amazon’da durum böyleyse bizim yerli e-ticaret sitelerinde nasıldır acaba? Hmm.

Haber: The Verge

– Apple hırsızlarla uğraşıyor

Şu sıralar hırsızların iPhone’lara karşı bir eğilimi var. Geçtiğimiz günlerde Massachusetts’in Natick ilçesindeki bir Apple Store’da $13.000 maliyetinde 19 iPhone çalındığı ortaya çıktı. Natick polisi şu anda kimliği belirlenemeyen bu 7 kişiyi araştırıyor. Bu ekibin 1 hafta önce Natick’e 1 saat uzaklıktaki Hingham’da yapılan soygunla da bir bağlantısı olduğu düşünülüyor.

Apple son aylarda bu tür ilginç soygunlarla uğraşıyor. Daha önceleri de kurnaz bir hırsız New York’taki mağazaya bir Apple çalışanı gibi görünerek girmiş ve yine 19 adet iPhone’u çalmayı başarmıştı. Bundan haftalar önce de Fransa’da bir genç hırsızlık yapmasa da Apple Store’a girip iPhone 7’leri parçalamıştı. Apple Store’da bu gibi olayların rahatlıkla gerçekleştirilebilmesi genel olarak mağazanın daimi yoğunluğuna bağlanıyor.

He bu arada Apple’da bazı mağazalarda güvenlik kablolarını kaldırıyor. Siz daha rahat hırsızlık yapabilin diye, haberiniz olsun.

Haber: TheNextWeb

– IBM: “PC’ye oranla her Mac’de $543 tasarruf ediyoruz”

Steve Jobs hayatta olsaydı buna sevinir miydi üzülür müydü bilemiyorum. Son yıllarda bildiğiniz gibi Apple ile IBM’in arasında bir takım anlaşmalar gerçekleşiyor, aralar fena değil yani. Çalışanlarına 2015’in ortalarından itibaren Mac dağıtmaya başlayan firma bugüne kadar neredeyse 90.000 Mac dağıtmış. Hem çalışanlar hem de yöneticiler Mac kullanımından memnun görünüyor.

IBM’den Fletcher Pervin‘de bu duruma yönelik ilginç açıklamasıyla gündeme geldi. Pervin uzun kullanımda modele bağlı olarak 1 Mac’in 1 PC’ye göre $543 tasarruf ettirdiğini söylüyor. Mac’ler elbette sıradan PC’lere göre daha pahalı, ancak görünen o ki uzun vadede işler değişiyor. Pervin PC’lerin ve sürücülerinin bakım masrafının maliyeti arttırdığını savunuyor.

IBM’deki çalışanlar da kurumsal cihazlarında kişisel bilgisayar deneyimi yaşamaktan memnun. Çalışanların %73’ü bir sonraki bilgisayarlarının Mac olmasını istiyor. IBM’de bu talebe yetişebilmek için haftada ortalama 1300’e yakın Mac dağıtıyor.

Şaşırtmadı. Mac’lerin daha uzun ömürlü olduğunu, PC’lere oranla maliyetini fazlasıyla karşıladığını sık sık dile getiriyoruz da dinleyen kim…

Haber: MacRumors


Bu haftalık bu kadar. İkinci haftayı da bir şekilde atlattık. Bu seriyle ilgili aklımda birkaç şey daha var ama ne zaman uygularım orası meçhul.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Her türlü görüşünüzü aşağıdaki yorum kutucuğundan belirtebilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.