iOS 9 beta sürümünü test ettim

Okuma süresi : 3 dakika

Herkese merhaba. Bildiğiniz üzere yaklaşık 4 gün önce Apple’ın WWDC sunumu vardı. Bu sunumla ilgili düşüncelerimi şurada bulabilirsiniz. Apple WWDC’de iOS 9’un beta sürümünü geliştiriciler için yayınladı. Geliştirici olan-olmayan çoğu teknoloji meraklısı alpha – beta dinlemeden iOS 9’u cihazlarına kurdular. Ben de bu meraklılardan biriydim ve hemen artık test cihazı olarak kullandığım 5.nesil iPod Touch’ıma iOS  9’un betasını yükledim. iPhone’uma yüklemedim çünkü sürüm adı üstünde “beta” sürümü ve yoğun kullandığım bir cihazda test uğruna olsa bile stabilite sorunları yaşamak istemem.

Lafı fazla uzatmadan iOS 9 – Beta sürümü gözlemlerimi sizlerle paylaşayım. Başlamadan da söyleyeyim bu yazıda iOS 9’un nesnel bir şekilde neler getirdiklerinden değil benim hoşuma giden yeniliklerin kullanım deneyiminden bahsedeceğim.

1-Kenarlar yumuşatılmış

Kenarlıklar

 

iOS 9’da komut kutucuklarının kenarları oval bir şekil almış iOS 8’de bu kutucukların kenarları daha keskindi. Böyle olması platforma daha çok uymuş ayrıca göze hoş geliyor. iOS 9 beta test sürecinde tasarımsal olarak gözüme çarpan tek detay buydu 

 

2-Notlar uygulaması

Notlar

Notlar uygulamasına  2 sene önce gelmesi gereken özellikler gelmiş sonunda. Notlara artık fotoğraf, link vs eklemek çok daha kolaylaştırılmış. Not yazma ekranının sağ köşesinde beliren + ikonuna bastığımızda çeşitli özellikler karşımıza geliyor. Bu özellikler arasında checklist yapma, eğik yazma fotoğraf ekleme, font büyüklüğü vs birçok özellik bulunuyor. Ayrıca artık notlarımızı gruplayabiliyoruz. Sildiğimiz notlar tıpkı fotoğraflardaki gibi hemen silinmiyor. Önce son silinenler bölümüne atılıyor ve daha sonra arzu ederseniz o bölümden silebiliyorsunuz. Anlaşılan o ki Apple artık kullanıcılarının “Evernote” kullanmasını istemiyor.

Bu arada farkettiyseniz harfler küçük. Evet Apple sonunda shift tuşu karmaşıklığına son vermiş görünüyor. Böylesi daha şık olmuş. Son olarak önceden “Helvetice Neue” olan yazı fontu Apple Watch’taki “San Francisco” yazı fontu olarak değişmiş. İkisi arasında çok ciddi farklar yok.

Az kalsın unutuyordum yazı yazarken klavyeye iki parmağınızla basılı tuttuğunuzda cihazın ekranı Trackpad’e dönüşüyor ve böylelikle yazılar üzerinde kopyalama, yapıştırma, düzeltme gibi özellikleri daha kolay bir şekilde yapabiliyoruz.

 

3-Siri

SiriSiri ablamız akıllanmış. Akıllanmasıyla birlikte tasarımı da değişmiş. Tasarımın da çok büyük değişiklikler olduğu söylenemez. Bu arada Siri akıllanmış dedim ama sanıyorum ki beta sürümünden dolayı onu akılladırmış olan özellikleri bir türlü kullanamadım. Yine de Siri’nin yeni özellikleriyle birlikte ciddi potansiyeli olduğunu söyleyebilirim.

4-Düşük Pil Modu

Düşük PilVe sonunda beklenen özelliklerden biri daha iOS cihazlarımıza geliyor. Düşük pil modu. Bu modu açtığınızda yukarıda ki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi pil simgemiz sarıya dönüşüyor. Düşük pil modunu istediğiniz zaman aktif edilebiliyor ya da şarjınız azaldığında kendisi otomatik olarak devreye giriyor. Mesela şarjınız %10 seviyelerine düştü diyelim, düşük pil modu devreye girdiğinde fazlada 1-2 saat pil ömrü kazanıyorsunuz. Bu iyi oldu. Artık şarjım azaldığında çeşitli özellikleri kapatmakla uğraşmayacağım. Ayrıca sarı pil simgesini çok beğendim 🙂

5-Multi Tasking pencereleri farklı görünüyor

Multi Task

iOS 9’da multi tasking pencereleri değişmiş. Önceden yanyana olan pencereler şimdi birbirinin üstüne geçmeli bir şekilde konumlandırılmış. Yukarıya kaydırarak kapatma olayı değişmemiş. Böylesi daha hoş olmuş.

6- 6 haneli parola

ParolaÖncelikle bu maddenin 6. maddeye gelmesini bilerek ayarlamadım orada bir anlaşalım. Evet yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere Apple iOS 9’a “güvenlik” önlemini artırma gerekçesiyle 6 haneli parola seçeneği getirmiş. 6 haneli parola yapmak size kalmış. İsterseniz yine 4 haneli parola kullanabiliyorsunuz.

7- Performans

iPod TouchiOS 9’un betasını 5. nesil iPod Touch’ta test ettim. Bilmeyenler için söyleyeyim 5. nesil iPod Touch, iPhone 4S seviyesinde bir cihaz. Sürümün henüz Beta 1 olmasına rağmen iPod’da gayet iyi çalıştığını söyleyebilirim. Ufak tefek saçmalıklar yaşadım tabiki de ama önceki sürümlerin betasını düşünecek olursak bu sürüm çok daha stabil. Yani demem o ki düşük sistemlerde beta sürümü böyle çalışıyorsa kararlı sürümüyle birlikte mükemmel bir işletim sistemi görebiliriz. “iPhone 4S’im var iOS 9 yüklemeli miyim ?” gibi sorular sorulmamalı artık. Her zaman için en güncel sürümü kullanın.

Sonuç olarak iOS 9’a öyle radikal değişiklikler gelmemiş. Stabilite ve kullanıcı deneyimi artırılmış. iOS 9 önümüzdeki sonbahar çok büyük ihtimalle de yeni iPhone’larla birlikte kullanıcılara sunulacak.

Sevgiler…

 

 

Cevapla:

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer