“Nasıl alkışlarla yaşıyorum başlığı atılır?” diye bir rehber hazırlayacağım yakında. Her neyse. Geçenlerde Reddit’te dolaşırken ilginç bir videoyla karşılaştım. Sonra birkaç araştırma yaptım ve bunları sizlerle paylaşmak istedim. Daha önce buna benzer şeyler görmüş olanlar vardır muhakkak. Ben ilk defa görüyorum. İlk önce videoyu izleyelim. (OLAYIN SEBEBİ VİDEODAN SONRA)

Şimdi bu videoyu izleyip başlığında etkisiyle yazının devamını okumayan birçok kişi olacaktır ama ben devam ediyorum. Gördüğünüz gibi ortada bir iPhone ve etrafında çılgınca dönen karıncalar var. iPhone’a çağrı yapıldığında ise bu karıncalar daha nizami bir düzen alıp dönemeye devam ediyorlar ve ortaya ilginç bir görüntü çıkıyor.

Saatlerce süren derinlemesine araştırmam sonucu (youtube tanımından baktım 😂) buna sebep olan şeyin tahmin ettiğiniz gibi elektromanyetik dalgalar olduğunu öğrendim ama o kadar basit değil. New England Üniversitesi’nde profesör olan Nigel Andrew karıncaların antenlerinde manyetik reseptörler bulunduğunu ve bunların onlara uzun yolculuklarda kuzey, güney, doğu ya da batıya gitmelerinde yardımcı olduğunu söylüyor.

Tamam orasını anladık ama neden telefonun etrafında nizami bir şekilde yuvarlak çiziyorlar ?

Böcek uzmanı Simon Robson (adama böyle hitap ettiğimi bilse işini bırakır) karıncaların bu tarz yuvarlak çizerek birbirlerini takip etmesinin feromon isimli maddenin sebep olduğunu söylüyor. Feromon ise ayı tür üyeler arasında sosyal ilişkileri düzenleyen bir kimyasal maddeymiş. Yani bir olay oldu, mesela biri öldü diyelim karıncalardan biri feromonu salgılıyor diğer karıncalar bunu fark ediyor, biri etrafından dönmeye başlayınca hepsi birbirine katılarak yuvarlak büyüyor. Bu feromon denilen madde sadece hayvanlarda değil insanlarda da bulunuyormuş.

Tamam buna da eyvallah ama neden telefonun etrafında dönüyor yahu biri bunu açıklasın ?

Neyse ki uzmanların açıklayamadığı bu olayı bir izleyici açıklamış. Eğer videoyu dikkatli izlerseniz tüm karıncaların aksine davranış sergileyen bir karınca olduğunu görebilirsiniz. Tüm üyeler yuvarlak çizerken bir tanesi telefonun üstünde geziniyor. İzleyicinin tahminine göre -ki bence en mantıklısı bu- arama yapıldığında telefona en yakın olan karınca “telefonun titremesinden” korkuyor ve feromonu salgılıyor. Böylelikle karıncalar birbirlerini takip ederek yuvarlak çizmeye başlıyorlar. Muhtemelen telefonu oraya koyan arkadaş birkaç saat daha beklese o yuvarlak bir hayli büyüyecek. Aşağıdaki şu videoda da bir başka feromon olayının örneği gösterilmiş ve açıklanmış. Bu videodaki büyük yuvarlak ise bir ölümden kaynaklanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=prjhQcqiGQc

Merakımı uyandıran bu olayı ve sebebini sizlerle paylaşmak istedim. Okuduğunuz için teşekkürler.