Jailbreak yapmamak için harika bir neden daha

Okuma süresi : 2 dakika

Eğer iPhone’unuzu özelleştirmeyi seviyorsanız “jailbreak” sizin için olumlu bir şeymiş gibi görünebilir, ama gelin görün ki cihazın en önemli özelliklerinden biri olan güvenliği saf dışı bırakıp telefonunuzu tüm dünyaya açıyorsunuz.

“Yav zaten isteyen benim bilgilerime her türlü ulaşır, ben kendimi dünyaya internete bağlandığım an açmışım” gibi ‘mermiye kafa atarım’ triplerine girmeyin. Şunu ayırt etmekte fayda var. İnternete bağlandığınız an kendinizi dünyaya açmanız, Google’ın, Microsoft’un ya da Apple’ın takip izinleri gizliliğe girer. Ama kredi kartı bilgilerinizi ve önemli bir takım şifrelerinizi dünyaya açmak güvenliğe girer ki bu gizlilikten çok daha hassas bir konudur. Başlıkta belirttiğim sebebe gelelim. 225.000 Apple hesabı hesabı çalınmış. Tahmin edin bakalım nasıl olmuş ? Çalınan hesapların tamamı Jailbreakli cihazlardan. Hmm. Ok.

Kurbanların çoğu Çin’den. Zaten Pangu başta olmak üzerek birçok Jailbreak yazılımı Çin kökenlidir.

Jailbreak

Belirtilmemiş ama saldırıyı yapanlarda muhtemelen Çinliler. Bu hesapların açığa çıkmasına sebep olan malware, Yangzhou Üniversitesi’ndeki bir öğrenci tarafından bu yazın başında fark edilmiş. Sonrasında birkaç amatör grup tarafından bu olay araştırılmış ve bazı kullanıcıların hesaplarından izinsin satın alımlar gerçekleştirildiğini bulmuşlar. Daha sonra da bu durumdan etkilenen kullanıcı sayısının 225.000 gibi bir rakama ulaştığı ortaya çıkmış. Bir iPhone kullanıcıysanız korkmanıza gerek yok. Bu kötü amaçlı yazılım sadece Jailbreakli cihazları etkiliyor. Yani eğer Jailbreak yapmadıysanız endişelenmeyin.

iPhone dediğimiz alet işletim sistemi dolayısıyla kullanabileceğiniz en güvenli akıllı telefonlardan biri (zaten Android yüzünden pazarın %80’ini çöpe atın, e geriye ne kaldı) ama siz Jailbreak yaparak sadece güvenliğinizi bir kenara atmıyorsunuz üstüne üstlük performans ve batarya problemleriyle de baş başa kalıyorsunuz. Tamam eğer gerçekten önemli bir ihtiyaçtan dolayı Jailbreak yapıyorsanız -ki  sanmıyorum- eyvallah, merak edip “bir arkadaşa bakıp çıkacaktım” olayına da eyvallah ama öbür türlü “yok ben özgür olucam, iphone hapishane yeaa” gibi saçma triplere girip de yüklemenizi tavsiye etmiyorum.

Ben hiç yaptım mı ? Tabi ki de yaptım ama iPhone’unuma değil iPod’uma yaptım. Doğal olarak iPhone’u iPod’dan daha sık kullanıyorum ve sık kullandığım bir cihazda saçma sapan sorunlarla karşılaşmak istemem. İlk Jailbreak yaptığımda doğrusu kendimi bir okyanusun ortasında buldum. Binlerce tweak ve özelleştirme seçenekleri mevcut. Ama sonrasında ilk başta güzel gelen bu tweaklerin çıkardığı sorunlar ve performans aksamaları Jailbreak’in cazibesini düşürdü ve iPod’u eski haline getirdim.

*KAMU SPOTU* Jailbreak yapmayın yaptırmayın! Yapacaksanız eğer bir bakıp çıkın veya kenara köşeye attığınız (!) Apple cihazınıza yapın ve orjinal Apple ID’nizi  kullanmayın! *KAMU SPOTU*

Not: Bu yazıyı yazarken ‘Epic Sax Guy’ dinledim. Sizlerin de bu zevkten mahrum kalmanıza gönlüm razı olmaz. Buyrun

Cevapla:

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer