kickstarterlogo

Selam dostlar, az önce hayatımda ilk defa bir Kickstarter projesine destek oldum. Bunun da vermiş olduğu hazla bu yazıyı yazıyorum. Burada fonlama sürecinin nasıl işlediğini ve sizlerin de nasıl bir projeye destek olabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle destek verdiğim proje ‘Super Science Friends’. Şuraya tıklayarak Kickstarter sayfasına gidebilir, buraya tıklayarak da  serinin ilk bölümü izleyebilirsiniz. Projenin ne olduğu, neden destek verdiğim gibi konulara girip lafı uzatmak istemiyorum. Hemen ‘nasıl bir projeye destek vereceğiz‘ kısmına geçelim.

Kickstarter üzerindeki binlerce projeden bir tanesini çok beğendiniz ve bu projeye destek olmaya karar verdiniz diyelim. İlk yapmanız gereken şey siteye üye olmak. Sonrasında ise pojeye ne kadar destek vereceğinizi kararlaştırmak. Kickstarter’daki projelerde fonlamaya teşvik için şöyle bir sistem var: Mesela diyelim ki hayatı süper kolaylaştıracak bir cihaza destek olmak istiyorsunuz. Projeyi yapanların belirlediği miktarlara göre örneğin 100 dolar bağışladığınızda cihazın bir örneği size gönderiliyor, 200 dolar bağışladığınızda imzanızın baskılandığı 2 cihaz gönderiliyor, 1000 dolar bağışladığınızda imzalı 2 cihaza ek olarak projenin yapımcıları tarafından yemeğe davet ediliyorsunuz, 10.000 dolar bağışladığınızda ise o projenin resmi olarak yapımcısı sayılıyorsunuz ve ekibin bir parçası haline geliyorsunuz.

kickstarter

Yukarıdaki ödülleri ben uydurdum. Bu kısıtlar tamamen proje sahibinin keyfine kalmış. Benim destek olduğum Super Science Friend projesinde 10 dolar bağılşadığınızda isminiz credits’te yer alıyorken 1000 dolar bağışladığınızda Nikola Tesla figürü, tişört, poster vs onlarca şeye sahip oluyordunuz.

Ne kadar miktar bağışlayacağınız tamamen size kalmış. İsterseniz 1 dolar bağışlayarak hiçbir pakete dahil olmayabilirsiniz.

Sistem Nasıl İşliyor ?

Diyelim ki seçtiğiniz projeye 10 dolar yatırmak istiyorsunuz. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra bu 10 dolar hemen hesabınızdan kesilmiyor. Her bir projenin hedeflediği bir miktar var ve proje belirlenen süre içersinde bu miktara ulaşmadığı takdirde 10 dolarınız cebinizde kalıyor. Yani 15 Şubat’a kadar 150.000 dolar fonlanmayı bekleyen projeye 10 dolar katkı yaptınız ama proje 15 Şubat’a kadar 100.000 dolarda kaldı. O halde hesabınızdan para kesilmiyor. Eğer proje 15 Şubat’ta 150.000 dolara ulaşırsa yatırdığınız 10 dolar hesabınızdan 15 Şubat’ta kesiliyor.

ssfkickstarter

Projeye destek olurken bir ödül paketi seçtiyseniz eğer bu paket size proje sahibinin belirledği tarihte ulaşıyor. Mesela Super Science Friends’deki paketler için 2016 Aralık tarihi belirtilmiş. Tabi proje başarılı bir şekilde fonlanmadığı takdirde bu paketler size ulaşmıyor.

Bitirmeden ufak bir trivia vereyim: Bugüne kadar Kikcstarter’da en çok fonlanan proje Pebble Time akıllı saati oldu. Proje 78,471 kişi tarafından $20,338,986 miktarına kadar fonlandı. En çok fonlanan projelere şuradan bakabilirsiniz -> Kikcstarter Most Funded

Eğer gerçekten beğendiğiniz ve hayata geçmesini istediğiniz bir proje varsa az olsun çok olsun desteklemekten geri durmayın.

Sevgiler…