Bomboş bir insansınız ve iyi bir staj fırsatı mı kovalıyorsunuz? Beş para etmez becerilerinizle kariyerinizde ilerlemek mi istiyorsunuz? Alabildiğine vasıfsız birisiniz ve işsiz mi kaldınız? Üzülmeyin! Ne kadar boş, ne kadar vasıfsız, ne kadar iğrenç bir insan olursanız olun iyi bir yalakaysanız bütün kapılar önünüze açılıyor. Bu yazımda CV’nize büyük harflerle yazmanız gereken bu olağanüstü beceriye nasıl sahip olacağınıza dair ipuçları paylaşacağım.

  • Yalakalığın birinci kuralı ikiyüzlü olmaktır. Yalayacağınız hedefe karşı kendinizi olmadığınız biri gibi göstermek çok büyük önem taşıyor. Hedefinize karşı arkadaş ortamında ya da normal hayatınızda yaptığınız türlü iğrençlikleri, bomboş muhabbetleri sanki hiç yapmamış, sanki tek derdi seks olmayan biri gibi davranmalısınız.
  • İyi bir yalaka, olmayan vasıflarını profesyonelce pazarlayabilmeli. Özellikle somut bir şekilde ölçülemeyen becerilerde bunu çok iyi kullanabilirsiniz. Mesela hayatınızda hiçbir proje üzerinde çalışmadan iyi bir proje yöneticisi olduğunuzu, iş zekasını yalayıp yuttuğunuzu ve SAP danışmanlığı için müthiş bir aday olduğunuzu karşınızdakine inandırabilirsiniz. Bunun içinse en büyük destekçiniz tabii ki boş muhabbet. Eğer bomboş, son derece alakasız ve mümkünse dedikodu içeren iyi bir muhabbetiniz varsa şansınız çok yüksek.
  • Hedefinizin her dediğine katılın. Her söylediğini sorgulamadan, sanki bir anayasaymış gibi kabul edin. Yanlış olduğunu bile bile itaat edin; ancak bunu gözü önünde yapmalısınız. Ortamlarda şöyle adam, böyle madam dersiniz. Nerden bilecek değil mi?
  • Bitmedi. İyi bir yalakanın olmazsa olmaz özelliklerinden birisi de güç kimdeyse onu taciz etmek, ayaklarına yapışmak ve kapısının önünde kamp kurmaktır. Hedefiniz her ne kadar bundan rahatsız olacağını, bu gibi hareketlere prim vermeyeceğini ve “sizin bildiğiniz gibi insanlardan” olmadığını dile getirse de size bunu devam ettirmek düşüyor; çünkü pis bi insansız. Sülük gibi yapışın, konuşacak hiçbir şey olmasa dahi havaların ne kadar bozduğunu ve hedefinizin bugün ne kadar iyi göründüğünden bahsedin. Ego okşayın. Ego okşayın. Ego okşayın. Biraz daha. İşte bu. Evet.
  • İyi bir yalaka olma yolunda önünüze birtakım engeller çıkacaktır. Mesela çok nadir de olsa hedefinizin gerçekten, ama gerçekten kaliteli bir insan olması gibi. Bu durumda kendinize yeni hedefler belirlemekten başka çareniz yok; ancak umudunuzu kaybetmeyin. Kimi hedefler doğru davranışın bu olduğunu düşündüğü için kendini bu şekilde pazarlar. Dolayısıyla iradesi düşüktür, doğru zamanı kollayın. Ayrıca kafanızı kaldırdığınızda her bir köşede kalitesiz, kokuşmuş ve yalanmayı bekleyen birçok ‘güç’ sahibi insan göreceksiniz. Bu kişiler üzerine çalışın.

Maalesef aranızda bu zamana kadar yalaka olma becerilerini geliştirmeyip yabancı dil öğrenmekle, tasarım kasmakla, program yazmakla falan uğraşan arkadaşlar olabilir. Sizin için de geç değil. Faydalı her ne işle uğraşıyorsanız hemen bırakın ve sıfırdan yalaka olmayı öğrenin.


*Bugüne kadar hep doğruculuğun, kalitenin er yada geç değer göreceğini savundum. Artık yıldım arkadaşlar. Çevremdeki en beklenmedik kişilerin dahi niteliğe değil de boş muhabbete, iğrenç cıvıklıklara, yalamaya önem verdiğini gördükçe bu duruma dair hiçbir ümidim kalmadı. Özellikle kariyerinizi Türkiye’de devam ettirmek istiyorsanız siz siz olun, yalaka olun.

Etiketler: