Neden herkesin bir blogu olmalı ?

Okuma süresi : 4 dakika

Herkese merhaba. Blogumu 2 gün önce herkese açtım ve farklı insanlardan hiç beklemediğim olumlu tepkiler aldım. Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Olumlu tepkiler beni yazmaya ve blogumla ilgilenmeye daha çok teşvik ediyor. İsterseniz neden “beklemediğim tepkiler” kalıbını kullandığımı açıklayayım.

Gelen tepkileri kısaca analiz ettiğimde şu sonuca vardım : İnternet sektörüne -yabancı- olan tanıdıklarım bana genelde : “nasıl yaptın ?”,”helal olsun !”,”Oha ! sende gelecek görüyorum” gibi abartılı tepkiler verirken internet sektörüne -aşina- olan tanıdıklarım : “hayırlı olsun”,”güzel olmuş”,”tam senin tarzın”,”yazılarını takip edeceğim” gibi tepkiler verdi. Bu cümleleri kaygılı bir şekilde yazıyorum çünkü yanlış anlaşılmak istemiyorum. Herkes internet sektörüyle içli dışlı olacak diye bir şey yok. Bu satırları yazma amacım sektöre yabancı olan-olmayan kişilere yaptığım işin aslında basit olduğunu, onların da bunu yapabileceklerini ve neden bunu yapmaları gerektiğini açıklamak.

İlk olarak “Neden herkesin bir blogu olmalı ?” sorusundan başlayalım. Bu soruya farklı farklı cevaplar verilebilir.

 

Bu cevaplardan

En cömerti:  “Bilgi birikimlerimi insanlarla paylaşabilmek için”

En masumu:  “Yazmak beni rahatlattığı için”

En depresifi: “Kendimi daha iyi ifade edebilmek için”

En yaygını:  “Düşüncelerimi ve neler yaptığımı insanlarla paylaşabilmek için”

En fakiri: “Para kazanabilmek için!”

En radikalı: “Dünyayı değiştirebilmek için!”

En liselisi: “Hava atmak için” dir.

Birçok farklı amaç için blog açabilirsiniz. Yukarıda ki yazdıklarımdan ayrı sadece kendinizi tanıtma amaçlı olarak bile bir blog açabilirsiniz ve açmalısınız.

Blog yazmak hayatınız için çok büyük bir kazanım olacaktır. Blogunuza içeriği sağlayan kişi siz olduğunuz için blog sizin düşüncelerinizi yani sizi yansıtacaktır. Blogunuzun çok daha geniş kitlelere hitap ettiğini düşünecek olursak bir şeyler yazarken daha seçici olacaksınız. Bu size üniversitedeki derslerde kazanamayacağınız bir vizyon kazandıracak. Blog yazmaya başladığınızda artık daha araştırmacı ve daha çok okuyan bir insan olduğunuzu farkedeceksiniz. Eğer tecrübelerinizi aktardığınız bir blog tutuyorsanız içinizde insanlara faydalı olabilmenin verdiği mutluluğu yaşayacaksınız. Düşüncelerinizi paylaştığınız bir blog tutuyorsanız kim bilir belki birileri sizin düşüncelerinizden etkilenecek ve kendine ona göre bir yol çizecektir. İş dünyasına yönelik çözümler ürettiğiniz bir blog tutuyorsanız belki de birileri gelip size bir ortaklık teklif edecektir. Spor üzerine yorumlarınızı paylaştığınız bir blogunuz varsa belli mi olur belki bir gün kendinizi Rıdvan Dilmen’in etrafında dolaşırken bulursunuz 🙂 Örnekler daha da artırabilir ama muhtemelen sizler bu söylediklerimi abartılı buluyorsunuz. Hiçbiri abartı değil. Gerçekten işinizi doğru yaparsanız olmayacak bir şey yok ama ben burada uç noktaları yazmaya çalıştım ki nerelere ulaşabileceğiniz konusunda biraz fikir edinebilesiniz. Yoksa tabii ki de kimse Rıdvan Dilmen’in etrafında dolaşabilmek için blog tutmaz 🙂 Ya da ben burada bir Mehmet Serdar Kuzuloğlu olmak için blog tutuyor değilim 🙂 Blog tutmanın amacını yanlış anlamayın.

Blogunuza ürettiğiniz içeriklerin çok karmaşık ve inanılmaz büyük sorunları çözen şeyler olmasına hiç gerek yok. Aklınıza ne gelirse yazabilirsiniz. Mesela ben bir amca olarak “Yeğenimi parka götürdüğümde karşılaştığım sorunlar” adlı deneyimlerimi aktardığım bir yazı yazabilirim ve bu yazı belki diğer amcalara yardımcı olabilir 🙂 Şaka değil gerçekten olabilir. Bir sorunu yaşayan binlerce insan olmasına karşın bu sorunun çözümünü paylaşan insanlar bir elin parmak sayısını geçmiyor. Hal böyleyken her türlü deneyiminizi bloga aktarabilirsiniz.

Fikirlerinizi paylaşmak, insanlara yardımcı olmak, araştırmak… Bunlar güzel şeyler ve bunların hepsini bir blog açarak kolayca yapabilirsiniz. Böylesine geniş olan internet dünyasında kendi içeriklerinizi paylaşmamanız için hiç bir sebep yok. “Bir hevesle açılıp sonra ilgilenilmeyen blog” olacaksa bile bu deneyimi yaşamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Blog açmak artık çok kolay. Birçok ücretsiz servis var bunların en ünlüleri WordPress ve Blogger. Ben WordPress’i tavsiye ediyorum. Tercih sizin. WordPress ya da Blogger’ın sayfasına girdiğinizde blog açmanın öyle çok karmaşık ve büyütülecek bir şey olmadığını göreceksiniz. Onun dışında ufak bir Google araştrımasıyla bir blogun nasıl açıldığını aşama aşama anlatan birçok makale bulabilirsiniz. Yazının başında “abartılı” olarak nitelendirdiğim tepkiler genelde insanların blog açmayı çok karmaşık bir iş olarak görmesinden kaynaklanıyor. Eğer bir internet sitesine girebilecek kadar bilgi sahibiyseniz blog açıp fikirlerinizi tüm dünya ile paylaşmak için hiçbir sebep yok. Tabii ki bazı detaylar var ama onları bu yazının “Nasıl blog açılır ?” yazısı olmadığı için yazmıyorum.

Yanlış, eksik yazdığım yerler varsa affola. Eğer bu yazıyı okuyup da blog açmaya karar veren biri varsa ne mutlu bana. O blogu bana bildirmesi halinde kardeş blogum ilan edeceğim 🙂 (Çok prestijli olan bloguma kardeş olmak kaçırılmayacak fırsat !)

Sevgiler…

Cevapla:

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer