batmanhushGeçenlerde Batman: Kara Şövalye Dönüyor yazısını yazarken çok eğlenmiştim. Sonra kendime dedim ki: Neden daha fazla çizgi roman yazısı yazmıyorum?

Evet bugün yine taze bitirdiğim bir Batman çizgi romanından bahsedeceğim. Bakın inceleyeceğim demiyorum, sadece bahsedeceğim. Çizgi roman incelemek benim işim değil.

Romanın adı Batman – Hush. Hush Türkçe’de ‘şşşşş’ ünlemine tekabül ediyor. bkz ‘hushh be quiet’ vs ‘şşşş sessiz ol’. Zaten Türkçe’ye de Batman: Şşşşşşş diye çevirilmiş. Peki neden böyle saçma sapan bir isim 12 sayılık bir çizgi romanın başlığı olur? Gelin spoiler vermeden hikayeye dalalım…

Hikayemizde formunun zirvesinde olan yarasa yine suç peşinde koşarken birisi tarafından beklenmedik tuzaklara düşürülür. İlk olarak Catwoman‘ın peşinden koşarken ipi kesilerek yere düşen ve kafasından ağır yara alan Bruce o ipi kimin kestiğinden kıllanarak bu esrarengiz düşmanının peşine düşer. Tabi bu ‘esrarengiz düşman‘ boş durmaz. Batman’e türlü oyunlar oynar, eski düşmanlarını ona karşı kışkırtır ve işleri iyice karmaşıklaştırır. Hatta hikaye o kadar farklı yerlere gidiyor ki Batman, Superman’den Ra’s Al Ghul’a, Joker’dan Poison Ivy’ye kadar birçok farklı karakterle kapışmaya giriyor. Okuması oldukça keyifli olan bu roman elbette ki bir dedektif hikayesi. Batman ve zamanın Robin’i Tim Drake ipuçlarını kovalarken oradan oraya sürükleniyorsunuz. Hikayede Batman’e yakın olan karakterlerin de geçmişleri Batman çizgi romanlarına yabancı olan insanlara hafiften tease edilmiş.

batmanhushenemyTüm bunlara ek olarak sizi birde aşk hikayesi bekliyor. Ee yani bu spoiler sayılmaz artık, esas adamımız Batman ile esas kızımız Catwoman tam da karakterlerinden beklenecek şekilde bir ilişki yaşıyorlar. İlişkinin içersinde Bruce Wayne gibi obsesif ve paranoyak bir adam olunca romantizm içermesi gereken kısımlar çok sıkmıyor, aksine eğlenceli diyebilirim. Hikayede son olarak daha önce hiçbir yerde görmediğimiz (en azından benim görmediğim) Bruce Wayne’in küçüklüğündeki kankası olan bir karakter de işlenmiş.

Kara Şövalye Dönüyor’un aksine modern bir çizgide seyreden bu çizgi roman içinde barındırdığı karakter dinamikleri bakımından okuması oldukça keyifli. Her ne kadar bir dedektif hikayesi kabul edilse de sonu öyle çok ‘tahmin edilemez’ bir şekilde bitmiyor. Birkaç eksiği olsa da Batman severler tarafından mutlaka okunması gereken bir eser.

*Yukarıda neden bu çizgi romana ‘Hush’ gibi bir isim verildiğini sormuştum. Heh! çünkü o esrarengiz karakterin adı ‘Hush’. Hadi hayırlı olsun.*