Apple Music’in tanıtılmasıyla birlikte daha kullanıcılara açılmadan müzik endüstrisine ciddi bir hareketlilik geldi. Apple Music’in ilk 3 ay bedava olması her ne kadar kullanıcıları sevindirse de bazı sanatçıları endişelendirdi. Endişelenen sanatçılardan biri de beklenildiği gibi Taylor Swift oldu.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda Taylor Swift, Spotify ile bir anlaşmazlık yaşamış ve sonrasında Spotify’dan çekilmişti. Swift Spotify’ın az para kazandırdığını söyleyince Spotify, Swift’in kazandığı parayı açıklamış bunun üzerine iki taraf mahkemelik olmuştu.

Taylor Swift

Hal böyle olunca herkes Taylor Swift’in Apple Music’e nasıl tepki vereceğini merak ediyordu. Swift, Tumblr’da yazdığı açık mektupta Apple Music’i, 3 ay bedava olmasından dolayı “hayal kırıklığı” olarak nitelendirince teknoloji basınında bomba etkisi yarattı. Swift mektupta 3 aylık bedava süre içerisinde herhangi bir ödeme alamayacaklarının hayal kırıklığı olduğunu, bu durumun sadece kendisini değil tüm sanatçıları ilgilendirdiğini ve Apple’ın buna en kısa sürede çare bulmasını istiyordu. Yani özetle Taylor Swift kendisine 3 aylık bedava süre içerisinde de ödeme yapılmasını istiyordu.

Çok geçmeden Tim Cook’un yardımcısı Eddy Cue, Taylor Swift’e Twitter üzerinden cevap verdi. Cue attığı tweetlerde Apple Music’in bedava deneme süresi içinde dahi sanatçılara ödeme yapacağını söyledi ve Taylor Swift’e sevgilerini iletti.

Apple Swift’e karşı gayet yumuşak bir tavır sergileyip Spotify’ın yaşadığı gibi bir sorun yaşamadı. Burada büyük şirket olmanın etkisini açık bir şekilde görebiliyoruz. Apple, müzik endüstrisinde bir “devrim” yapma iddiasıyla tanıttığı Apple Music’in bu tür olaylarla gölgelenmesine asla müsaade etmez.

Apple’ın Taylor Swift’e verdiği bu cevap teknoloji basınında Apple’ın geri adım attığı şeklinde yorumlandı ama durum biraz farklıydı. Taylor Swift’in çok büyük bir hayran kitlesi olunca Swift’in Apple’ı dize getirdiğine yönelik düşünce baskın oldu ve şirkete her istediğini yaptıracağına dair geyikler döndü.

Gelin görün ki Apple zaten sanatçılara bedava deneme süresi içerisinde paralarını ödeyecekti. Ödememesi ciddi bir saçmalık ve korkunç bir strateji hatası olurdu. Sadece bunu resmi olarak açıklamamış olması böyle bir polemiğe yol açtı ve Apple’ın beklemediği bir şekilde büyüdü. Sonuç olarak Taylor Swift’in 1989 albümü Apple Music’te olacak. Swift buna dair açıklamayı da dün Twitter üzerinden yaptı ve Apple’a teşekkür etti.

https://twitter.com/taylorswift13/status/614092816940167168

Bana kalırsa henüz 25 yaşında olan Taylor Swift avukatını yenilemeli ve bu tarz şovlardan kaçınmalı. Spotify ve Apple ile yaşadığı sorunlardan sonra Taylor Swift benim gözümde hakkını arayan birinden çok kendisine göre komik paralar için sorun çıkartan biri haline geldi.