Çevremde ve internet ortamında Westworld’e başlayıp 2. bölümden sonra hiçbir şey anlamadığı ya da durağan bulduğu için diziyi bırakan çok fazla insana rastlıyorum. Aslında bundan şikayetçi değilim. Dizinin kendi içinde bir ‘izleyici eleme‘ sistemi var. Bu sistem daha ilk bölümlerden itibaren gördüklerine ve duyduklarına kafa yormayacak, amaçsız aksiyon arayan fast & furious tayfayı kendi kitlesinden ayırıyor, resmen “sen izleme ulan” diyor. Böylelikle kaliteli kitle baki kalıyor ve çeşitli ortamlarda diziye yönelik yapılan muhabbetlerin de altı asla boş olmuyor.

Bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür” kafasıyla yapılan bu elemeden memnun olsam da zaman zaman bilimkurguya son derece ilgili olduğunu bildiğim ya da bir şans verse aslında çok seveceğini düşündüğüm insanlar da ne yazık ki bu eleme sürecine bir şekilde takılıp Westworld izlemiyor.

Bu sorunu bir nebze olsun çözebilecek bir içerik önereceğim, ancak önce şunu söylemem gerekiyor: Arkadaşlar, Westworld’e başladıysanız ve neler olduğunu anlamayıp paniklediyseniz bu sizin gerizekalı olduğunuz anlamına gelmiyor. Westworld şu anda piyasadaki dizilerin %98’i gibi lineer bir akışa sahip değil ve eğer bünyeniz bu tip içerikleri tüketmeye alışık değilse olayları kavrayamamanız kadar doğal bir şey yok. Tabi bu, diziyi asla anlamayacağınız ya da zevk almayacağınız anlamına gelmiyor.

Fast & Furious tayfa umut vadetmediği için bu söylediklerimin tamamen bilimkurguyu seven, meraklı, araştıran ve sorgulayan arkadaşlara yönelik olduğunu belirteyim. Bakın arkadaşlar, kardeşlerim, Rohanlılar… Gözlerinizde içimde yeşermesine izin vermediğim korkuyu görüy…öhöm.

Westworld muazzam bir dizi. Jonathan Nolan’ından Ramin Djawadi’sine kadar herkesin işini son derece özenle yaptığı, hiçbir diyaloğu, müziği, sinematografisi boşa kullanılmayan muhteşem bir iş. Bu diziden maksimum keyif almak içinse birazcık Reddit karıştırmak, düşünmek ve felsefe kasmak gerekiyor. Eğer artık reddit’teki etkileşim bir tat vermiyorsa, felsefe kasmalık vaktiniz yoksa ve düşünmeye üşeniyorsanız… ah be abi ümidini yitirme bu kadar, her şey olacağına varır. Neyse, en azından 3-5 dakikalık bir blog yazısı okumaya ya da herhangi bir iş yaparken dinleyebileceğin podcast’lere tahammülün vardır diye düşünüyorum. Eh, Westworld izlemeye niyetlenmişsin sonuçta.

Diziye yeni başlayacaklar için tavsiyem şu: Her bölüm sonrası LOG Dergisi editörü Ninsu Kahraman‘ın hazırladığı incelemelere bir göz atın. Eğer Reddit karıştırmaya, çeşitli videolar izlemeye vs. vaktiniz yoksa en azından bunu yapın. Dizinin o kadar da durağan ve anlaşılamaz olmadığının bir nebze olsun farkına varacaksınız.

Ninsu’nun yazdığı 1. sezon incelemelerinin tümüne aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. 1. bölüm incelemesinin sonunda 10. bölüme kadar olan incelemelerin de linklerini bulabilirsiniz.

Westworld 1. Sezon 1. Bölüm incelemesi – LOG Dergisi

2. sezon için de yine aşağıdaki linkten aynı eylemi gerçekleştirebilirsiniz

Westworld 2. Sezon 1. Bölüm incelemesi – LOG Dergisi

ancak 2. sezon için ekstra bir durum var. Ninsu ve Batuhan Bozkan harika bir karar alıp 2. sezon bölüm incelemelerini podcast şeklinde yayınlamışlar. Podcast’lere olan ilgimi bilenler bunu gördüğümde ne kadar sevindiğimi tahmin edebilirler. Bu podcast’lerde bölümler daha detaylı bir şekilde ele alınıyor ve muhabbet inanılmaz bir keyif veriyor.

Bu yazıya da başlığını veren podcast’leri iTunes: Westworld’ü Anlamak – Dış Ses

ve PC’niz ya da Android cihazınızdan: Westworld’ü Anlamak – Dış Ses

bağlantılarına giderek dinleyebilirsiniz.

Bence artık Westworld’ü izlememek ya da devam etmemek için bir nedeniniz kalmadı. Elbette ki sevmek zorunda değilsiniz, seveceğiniz garanti de değil. Yine de sorgulayan zihinlerin bu mükemmelliğe bir şans vermesini istiyorum.