Dün Windows 10’un dağıtıma başlamasıyla birlikte kullanıcılar çok büyük bir internet trafiğine şahit oldular. E tabi ücretsiz olduğunu duyan bastı “yükle” düğmesine. Ben de onlardan biriydim, onlardan ve çıldırmak üzere olanlardan…

Başlamadan söyleyeyim, ürünüm orijinal.

Windows 10 kurma maceram hayal kırıklığıyla başladı. Kaldığım bölgede elektrik kesintisi olması sebebiyle kuruluma gece başlayamadım. Sabah erkenden kalkıp bilgisayarımın başına geçtim. Ne yapmam gerektiğini biliyordum. Microsoft bu güncellemeyi Apple tarzı yapmak istediği için görünürde bir sorun yoktu. Bir an Microsoft’a gerçekten güvenmiştim işte. Windows Update’i açtım (hatayı en başından yaptım) güncelleştirmeleri denetle dedim. Beklediğim gibi Windows 10 güncelleştirmesini buldu ve indirmeye başladı. Buraya kadar hiçbir sorun yok. İndirme başladı ben de bu süre içerisinde kahvaltımı yapıp kendimi meşgul edecek şeyler buldum.

İndirme yaklaşık 2 saat sürdü. Çileli zamanlar bundan sonra başladı. İndirme %100 olduktan sonra bir barın içinde gelip giden yeşil şerit belirdi ve “yükleniyor” yazısı çıktı. Hiç bir şeye dokunmadan 1 saat boyunca bekledim. Sonrasında ise aşağıda gördüğünüz, yine bar içinde gelip giden yeşil şeritli aptal bir pencere çıktı.

Win10

Abartmıyorum en az 2.5 saat boyunca bu aptal pencerenin kaybolmasını ve yükseltmenin başlamasını bekledim. Sonuç olarak yükseltme falan başlamadı. Ben de sinirden kurulumu iptal ettim. Sonrasında internet aleminde benim gibi Windows Update’ten kurmaya çalışıp deliren bir insan topluluğu olduğunu fark ettim. Kurulumu Windows Update’ten değil, Microsoft’un yoğun istek üzerine yayınladığı Windows 10 kurulum aracından yapmaya karar verdim.

Programdan umutluydum ama belli ki o gün bana Windows 10 kurmak nasip olmayacaktı. Programdan Windows 10’a yükseltme butonuna bastım. Basmamla birlikte bilmezlikten geldiğim Windows 10’u tekrar indirme mecburiyetiyle baş başa kaldım. Hadi eyvallah dedim beklemeye başladım. İndirme %70’lere kadar yaklaşık 2 saatte geldi. Sonrasında ise durduk yere hata verdi ve üstüne üstlük ekranda sadece “bir şey oldu” yazıyordu. Microsoft beni resmen trollüyordu.

Bu ekran görüntüsü bana ait değil. O an sinirden ss almak aklıma gelmedi ama karşılaştığım şey aynen böyleydi.

Bu ekran görüntüsü bana ait değil. O an sinirden ss almak aklıma gelmedi ama karşılaştığım şey aynen böyleydi.

Artık küplere binmiş vaziyetteydim. Neredeyse 2 kez Windows 10 dosyalarını indirmiştim ve 6-7 saat boş yere beklemiştim. Üstüne üstlük kurulumda en ufak bir aşama bile kaydedememiştim. Tüm kurulumu iptal edip bilgisayarımı kapattım ve kendimi sakinleştirmeye çalıştım.

Ertesi gün, yani bugün Windows 10 kurmama kararı almama rağmen merakımdan dayanamayıp yeni bir kuruluma başladım. Yine yukarıdakilere benzer sancılı bekleyişler oldu. Birkaç dakika dedikleri işlemler 30 dakika sürdü. Tamam bitti artık dediğimde sürekli yeni şeyler geldi. Yuvarlak yüzde ekranı gelmeseydi eğer bu kurulumu da iptal edecektim. Öyle ya da böyle uzun bekleyişlerin ardından Windows 10’u kurdum. Kurulum her şeyiyle birlikte yaklaşık 5 saat sürdü.

win10 -2

Hayır arkadaşlar uzun bekleyişler sistemimden kaynaklanmıyor. 8GB RAM ve i7 4700MQ işlemci bu güncellemeyi 20 kere kaldıracak seviyede. Microsoft yine eline yüzüne bulaştırdı. Apple gibi olacağını düşünüp Windows Update’e sarılan bende de hata var. Sorunsuzca kurulum yapanlar da var elbet ama benim gibi olanların sayısı çok daha fazla. Demek ki neymiş? olay bant genişliğini anormal seviyelere çıkarmakla olmuyormuş. Bu gibi güncellemeler bilgisayardan hiç anlamayan kişilerin kolayca yapabileceği şekilde olmalı.

Sonuç olarak bu yazıyı Windows 10 yüklü bilgisayarımdan yazıyorum. Sancılı bekleyişlere değdi mi diye soracak olursanız, bence değdi. Nasıl olsa bir şekilde bu güncellemeyi yapacaktım. Yükseltme süreci daha iyi olabilirdi ama öyle ya da böyle Windows 10’a kavuştum.

Yaklaşık 2 saatlik Windows 10 deneyimimle söyleyebilirim ki sistem gayet düzgün çalışıyor. Windows marketinde ve uygulamalarda bazı sıkıntılar var ama yakında düzeltilecektir. Windows’un yeni seslerini ve yeni tarayıcısı Microsoft Edge’i sevdim. Çok stabil çalıştığını söyleyemem ama hoş görünüyor. Sayfayı düzenleme seçenekleri de gayet kullanışlı.

edge

Windows 10 ilerleyen günlerde irili ufaklı güncellemeler alacaktır. Geçişin süreci sıkıntılı olsa da geçiş sonucu temiz oldu. Henüz herhangi bir driver sorunu ya da çalışmayan uygulamayla karşılaşmadım. Acele etmenize gerek yok ama geçseniz de sizi çok fazla bir problem beklemiyor.

Benim Windows 10’a geçme sürecim bu şekildeydi. Bir sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım. Sevgiler…