WWDC 2015 sunumu sonrası düşünceler

Okuma süresi : 3 dakika

Dün akşam benim için yoğun bir akşamdı. Her Apple etkinliğinde olduğu gibi WWDC 15’i de hem Apple’ın kendi canlı yayınından hem Türkçe yayınlardan hem de The Verge’ün canlı blogundan takip ettim. Canlı yayında aldığım notlar sonrasında da Dijitaller için bir özet yazısı hazırladım. Bu sefer özet yazması birazcık vaktimi aldı çünkü çok fazla detay vardı ve bunları ayrıştırmak kolay olmadı.

Her neyse. Öncelikle benim için Apple sunumları, içinde “One More Thing” olan Apple sunumları ve içinde “One More Thing” olmayan Apple sunumları olarak ikiye ayrılıyor. Dün akşamki içinde “One More Thing” olan bir Apple sunumuydu. Çok etkilendim mi ? Hayır. Ama bu beni heyecanlandırmadığı anlamına gelmiyor.

Konferanstan önce herkes iOS 9, yeni OS X, Apple Watch güncellemeleri ve Apple Music’i bekliyordu. Beklenildiği gibi de oldu. Beklenenin dışında olan tek bir şey vardı; Apple Music’in işlevi. Herkes Spotify ve Tidal gibi bir müzik servisi beklerken Apple olayı çok farklı bir boyuta taşıdı. Apple’ın müzik servisi daha çok kullanıcıyı müziğin içine çeken, onunla etkileşime sokan sosyal bir platform sunuyor. Salonda ki katılımcılar bunlar tanıtılırken biraz hayal kırıklığına uğramış gibiydi. Sunum sonrası da rakipler pek etkilenmemiş olacak ki Spotify CEO’su Daniel Ek “Oh ok.” diye bir tweet attı.

Daniel-Ek-Spotify

Benim düşüncelerim biraz farklı. Tim Cook artık efsaneleşmiş “One More Thing” repliğini boşuna kullanmaz. Apple’ın müzik sektöründeki ağırlığını ve Apple Music’e benzer bir “Ping” tecrübesinin olduğunu biliyoruz. Apple bu sefer iddialı dostlar. Apple Music, sektöre çok farklı bir boyut kazandırabilir. Tabiki de uygulama kullanılmaya başlamadan benimseyip benimsenmeyeceğini kestirmek güç ama ben bu konuda biraz iyimserim. Bekleyip göreceğiz.

Bu arada Apple Music ilk 3 ay bedava sonrasında tek kişi için aylık abone ücreti 9.99 dolar. Bugün Spotify premium kullanan biri olarak şunu diyebilirim ki bu ücretlendirme böylesine büyük bir platform için pahalı değil. Ayrıca Türkiye’ye doğrudan bu fiyatla geleceğini düşünmüyorum.

Her ne kadar iOS 9, ve yeni Mac işletim sistemi El Capitan gelse de dünün yıldızı Apple Music’ti. O yüzden ilk ondan bahsettim.  Yeni iOS ve OS X ise beklenildiği üzere kullanıcı deneyimi ve performans geliştirme üzerine sürümlerdi. iOS 9’da en çok hoşuma giden News uygulaması ve Siri’nin geliştirilmesi oldu. News uygulaması demolarda o kadar hoş gözüküyordu ki iOS kullanıcıları Flipboard’ın pabucunu dama atmaya hazır olsun.

El Capitan adı verilen yeni Mac işletim sisteminde de en çok dikkatimi çeken şey iOS ile birlikte hayatımıza giren Metal’in Mac’lere gelmiş olmasıydı. Apple konferasnta Metal sayesinde After Effects’ten 8 kat daha hızlı render alabileceğimizi iddia etti. Eğer gerçekten dedikleri kadar varsa grafikerler bir daha asla MacBook’tan vazgeçmeyecekler.

El Capitan Metal

iOS ve OS X’e güncellemeler gelirde WatchOS’e gelmez mi ? Evet Apple Watch’ın işletim sisteminin bir adı var; WatchOS ve bu işletim sistemi 2. versiyonuyla birlikte irili ufaklı çok fazla geliştirme almış. Sahneye demo yapmak için gelen Kevin Lynch saatle baya uğraştı. Birçok yenilik gösterdi ve aralarında benim en çok hoşuma giden saatin arka planına time-lapse videosu ekleyebilme özelliği oldu.

Timelapse

Dün akşamki etkinlik hakkında düşüncelerim bunlar. iOS 9 ve yeni OS X çok büyük güncellemeler değildi. Apple son zamanlarda 2 şeye yoğunlaşmş durumda ; Apple Watch ve Apple Music. Bana göre şuanda piyasada Apple Watch’ın rakibi yok. Son güncelleme bunu tescillemiş oldu. Apple Music’in ise şuan da değeri ölçülemiyor ama tekrar söylüyorum ben bu konuda iyimserim. Apple’ı asla hafife almayın 🙂

Sevgiler…

 

 

 

Cevapla:

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer