Belki bilmeyenler vardır, Sihirli Elma geçtiğimiz Haziran ayında shiftdelete.net olarak da bildiğimiz SDN Yayıncılık tarafından satın alındı.

Siteyi düzenli takip edenler satın alım sonrası birtakım değişikliklerin olduğunu fark etmişlerdir. Bu değişikliklerden bir tanesi de benim yazdığım içeriklerin başkası tarafından yazılmış gibi gözükmesiydi.

Bu durum kısmi olarak benden kaynaklanıyor.

Satın alımdan sonra siteye girdiğimde yazdığım içeriklerin değiştirildiğini, yazılara benim asla kullanmayacağım ifadelerin koyulduğunu, kendi düşüncelerimi belirttiğim kısımların silindiğini ve çeşitli düzenlemelerin yapıldığını fark ettim. Bunun üzerine hesabımın silinmesini, bu tarz saçma ifadeler barındıran içerikleri ben üretmişim gibi görünmesini istemediğimi belirttim. Onlar da yazıları eski haline getirmek ya da silmek yerine benim yazdığım yazıların yazarını ‘Mustafa Tunçbilek’ diye bir arkadaşın ismiyle değiştirmeyi tercih ettiler.

Anladığım kadarıyla yazılarımdaki çeşitli düzenlemelerin ve yazar hesabımı silmeden başka birinin ismiyle değiştirmelerinin sebebi bir an önce Google News kaydı almak istemeleriydi. Benim yazılarım genelde kendi yorumlarımı da içeren ve medyanın standartlaşmış kolpa dilini kullanmayan içerikler olduğu için Google’ın formülüne uymuyordu. Dolayısıyla böyle bir aksiyon almalarını anlayabiliyorum. Kalitenin göz ardı edildiği, her şeyin SEO’dan ibaret olduğu internet yayıncılığında normal karşılanabilecek bir durum.

Sihirli Elma’daki içeriklerim başka biri tarafından üretilmiş gibi gözükebilir, bunun üzerine çok düşmüyorum. Yine de hepsi olmasa bile Sihirli Elma’da yazdığım bazı yazılarımı bu blogda tekrar yayınlamayı düşünüyorum.

Son olarak duyurmak gerekirse, Sihirli Elma Shiftdelete’e satıldıktan sonra, yaptığımız podcast yayınları da sona erdi. Haziran ayından itibaren Sihirli Elma’da üretilen içeriklerle hiçbir bağımız kalmadı. Bundan sonraki yayın hayatında başarılar. Umarım eski çizgisinde devam eder ve daha iyi yerlere gelir.

Etiketler: