CD Projekt Red’e saldırı, Last of Us başrolleri, Epic Games’e özel oyunlar, Riot Games skandalı ve domuzlar! Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri…


Selamlar, Ludens’in 10. sayısına geldik ve artık fark edeceğiniz üzere teknoloji kısmı bültenden çıktı. Tabii ki bu hiç değinmeyeceğimiz anlamına gelmiyor, zira video oyun ve teknoloji sektörü birbirinden pek bağımsız değil.

Ludens’i daha çok oyun ağırlıklı ve sektöre yönelik haberler, veriler, raporlar paylaştığım bir seri haline getirmek istiyorum. Bunun yanı sıra zaman zaman video oyun endüstrisinin sıcak konularına yönelik kısa yazılara da yer verme niyetindeyim. Umuyorum ki çok yakında her hafta biraz daha geliştirmeye çalıştığım bu seri adına güzel gelişmeler olacak. Lafı fazla uzatmadan sizi gündeme uğurluyorum.

Keyifli okumalar…

Kapak görseli: Sketch

Oyun Gündemi

CD Projekt Red siber saldırıya uğradı. Cyberpunk 2077 faciasından beri yüzü bir türlü gülmeyen CD Projekt, Twitter hesabından siber saldıraya uğradıklarını açıkladı.

  • Stüdyo Cyberpunk 2077, The Witcher, Gwent gibi oyunların kaynak kodlarını yayınlamakla tehdit edildi. Geri adım atmayan şirket, kişisel verilerin güvende olduğunu açıkladı.
  • CD Projekt Red’e 48 saat süre veren korsanlar bu sürenin sonunda oyunların kaynak kodlarını bir forum sitesinde 1 milyon dolardan açık artırmaya sundu. İddiaya göre açık artırma tamamlandı ve çalınan veriler ücreti karşılığında birisine satıldı.

Forza Horizon 4 Steam’e geliyor. Xbox exclusive serilerinden olan Forza Horizon, Steam’e gelen ilk Forza oyunu olacak. Forza Horizon’ın hali hazırda Game Pass ile PC’de oynanabildiğini hatırlatmadan geçmeyelim.

EA, Glu Mobile’ı 2,1 milyar dolara satın aldı. Mobil oyun geliştiricisi Glu Mobile, Diner Dash, ovet Fashion, Deer Hunter gibi oyunlarıyla biliniyor. Mobilin ve “live service” türünün büyümesinden memnun olan EA, bu fırsattan yararlanmak istiyor.

Steam anlık oyuncu rekorunu tazeledi. 2021’e hızlı başlayan platform, tarihinde ilk kez anlık 26 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak rekor kırdı.

Ubisoft’un Star Wars oyunu “erken aşamada”. Geçtiğimiz haftalarda Lucasfilm, Ubisoft ile yeni bir Star Wars oyunu için anlaştıklarını açıklamıştı. Ubisoft CEO’su Yves Guillemot oyunun henüz erken aşamada olduğunu ve bu duyurunun şirkete yapılan iş başvurularını artırdığını söyledi.

  • Bu arada mali çeyrek rakamlarının açıklandığı konferansta konuşan Guillemot, şirketin Ubisoft tarihindeki en güçlü çeyrek dönemini geçirdiğini de açıkladı. Ubisoft 31 Aralık 2020’de sona eren 3 aylık dönemde 1,2 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Riot Games CEO’su cinsel taciz ile suçlanıyor. League of Legends’ın geliştiricisi Riot Games taciz skandalıyla sallanıyor. CEO Nicolo Laurent cinsel taciz, cinsiyet ayrımcılığı ve haksız yere işten çıkarma ile suçlanıyor.

  • Şirket, davacının 7 ay önce işten çıkarıldığını ve durumun araştırılması için yönetim kurulu tarafından özel bir komite oluşturulduğunu açıkladı.

Epic’in yeni aracı kısa sürede yüksek kaliteli karakterler yaratmayı sağlıyor. Epic Games’in yan kuruluşu 3Lateral tarafından geliştirilen bulut tabanlı MetaHuman Creator ile yüksek kaliteli 3D karakterler yaratmak oldukça kolay görünüyor.

Assetto Corsa serisi bugüne kadar 100 milyon euro kazandırdı. İtalyan geliştirici şirket Kunos Simulazioni, yarış oyunu serisinin çıktığı günden bu yana 100 milyon değerinde satış gerçekleştirdiğini açıkladı.

Last of Us dizisinin başrolleri belli oldu. HBO’da yayımlanacak uyarlamada Joel’i Pedro Pascal, Ellie’yi ise Bella Ramsey canlandıracak.

Yeni CEO, Amazon Game Studios’a ağırlık verecek. Jeff Bezos’ın Amazon’daki görevini bırakacağının açıklamasının ardından gözler şirketin gelecek CEO’su Andy Jassy’ye çevrildi. Jassy odaklanıldığı sürece Amazon Game Studios’un başarılı olacağına inanıyor.

Kingdom Hearts, PC’ye çıkıyor. Bir zamanlar PlayStation özel oyunu olan Kingdom Hearts, Epic Games özel anlaşmasıyla PC’ye de çıkıyor.

Epic Games’e özel oyunlar hız kesmeyecek. Şirket tarafından gelen bir açıklamaya göre Borderlands 3, Hitman 3, Control, Hades ve daha birçok oyunda olduğu gibi “timed exclusive” stratejisi uygulayan şirket bu tür anlaşmalar yapmaya devam edecek.

  • Timed Exclusive anlaşmasıyla birlikte Epic Games, oyunların belirli bir süre boyunca sadece kendi platformunda yayınlanmasını sağlıyor.

ABD’deki oyun harcamaları Ocak ayında yüzde 42 arttı. NPD Group’un verilerine göre ABD’li tüketicilerin 2021’in Ocak ayında yaptığı oyun harcamaları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42 arttı. Yapılan harcamalar 4,71 milyar dolara ulaştı.

Domuzlar oyun oynamayı iyi beceriyor. Malumunuz domuzlar zeki hayvanlar, yeni bir araştırma gösteriyor ki oyun oynama konusunda da becerikliler. Araştırma, domuzların ilkel joystick’lerle temel video oyunu görevlerini başarıyla yerine getirdiğini gösteriyor. Domuzlar kısa süre içinde burunlarıyla joystick’i nasıl kullanacaklarını öğrenmişler. Detaylarını merak edenleri araştırmaya alalım.

İyi haftalar, sağlıklı günler…