GeForce NOW, Resident Evil, Xbox, ZAM, Sanal Gerçeklik ve Facebook. Teknoloji ve oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri…


Selamlar, her hafta Ludens’i istediğim şekle sokmak ve geliştirmek için çeşitli denemeler yapıyorum. Nihayetinde bir bülten formatına dönüşeceği için haber içeriklerini daha kısa tutmak ve sadece önemli gördüğüm başlıkların detayına inmek daha mantıklı olacak diye düşündüm. Henüz istediğim tatmine erişemedim. 🤷‍♂️

Keyifli okumalar, sağlıklı günler diyorum…

Oyun Gündemi

Xbox Live Gold ücretine gelen zam, tepkilerin ardından geri çekildi. Microsoft, Fortnite benzeri oynaması ücretsiz online oyunlar için de Live Gold aboneliği şartını kaldıracağını açıkladı. (GamesIndustry)

Tencent, Don’t Starve yapımcısı Klei Entertainment’ın çoğunluk hissesini satın aldı. Klei kurucusu Jamie Cheng, şirketin tam özerkliğinin devam edeceğini açıkladı. (Polygon)

Gabe Newell, Valve’ın yeni single-player oyunlar geliştirmek istediğini söyledi. GabeN, büyük beğeni toplayan VR oyunu Half-Life: Alyx’in şirket içinde daha fazlasını üretmek adına bir momentum yarattığını belirtti. (VGC)

Half Life: Alyx

GeForce Now’ın Türkiye sunucuları açılıyor. Bulut tabanlı oyun oynama servisi Turkcell’in GAME+ platformu aracılığıyla Türkiye’de sunucuya sahip olacak. (DH)

Hitman 3 çıkışını gerçekleştirdi. Oyunun ilk incelemeleri de gayet olumlu görünüyor. World of Assassination serisinin üçüncü oyununun Open Critic skoru 87, Metacritic PC sürümü ise şu anda 88 puan almış durumda. IO Interactive, yeni projesi olan James Bond oyunu öncesi güven topladı.

Resident Evil Village. Capcom, meşhur serisinin 8. oyununun çıkış tarihini açıkladı. Oyun 7 Mayıs’ta tüm platformlarda piyasaya sürülecek. Village ile birlikte serinin 25. yılı şerefine Re:Verse adında yeni bir multiplayer oyun da geliyor. (Eurogamer)

Teknoloji Gündemi

Facebook Türkiye’ye temsilci atıyor. Sosyal medya devi yeni yasalar kapsamında reklam yasağı için verilen sürenin sona ermesinden 1 gün önce Türkiye’ye tüzel kişilik atama sürecini başlattı. Temsilcilik atamayan şirketlere önce 10, sonra 30 milyon lira olmak üzere 40 milyon liralık para cezası kesilmişti. (BloombergHT)

Apple sanal gerçeklik başlığı üzerinde çalışıyor. İddialara göre şirketin VR başlığı rakiplerine kıyasla çok daha pahalı olacak. 2022’de piyasaya sürülmesi beklenen başlığın Oculus Quest büyüklüğünde ve kumaş ağırlıklı olması bekleniyor. Başlık, Apple Watch’dan bu yana şirketin ilk büyük ürün kategorisi halini alacak. Ürün, film izlemek ve oyun oynamanın dışında iletişim kurmak için de “benzersiz” bir deneyim sunacak. (Bloomberg)

Magsafe geri dönüyor. Yine Bloomberg’in iddiasına göre Apple, 2022 için daha ince ve daha hafif bir MacBook Air üzerinde çalışıyor. Fiziksel görüşünün yanı sıra Apple’ın bu modellerde Magsafe özelliğini geri getirmesi bekleniyor. Benzer bir iddiayı daha önce Ming-Chi Kuo da dile getirmişti. Hatta Macbook Pro’lara SD Card okuyucusunun geri geleceği konuşulanlar arasında.

Her ne kadar gerçekleşme ihtimalleri yüksek olsa da bu haberlerin Apple muhabiri Mark Gurman’ın duyumları olduğunu ve bir resmiyeti bulunmadığını hatırlatmakta fayda var. (Bloomberg)

Magsafe 2 / Görsel: MacRumors

LG, 2021’de akıllı telefon işinden çıkmayı düşünüyor. Samsung, Huawei, Apple ve diğerleriyle rekabet etmekte zorlanan firma 2021 yılında akıllı telefon piyasasından çıkabilir. CEO Kwon Bong-seok şirketin her türlü opsiyonu değerlendirdiğini bildirdi. (The Verge)


Haftanın içerik önerileri:

  • 2020 Game: Max Garkavyy tarafından 6 ayda geliştirilen tarayıcı tabanlı oyun, geçtiğimiz yıl yaşanan korkunç olayları ‘keyifli’ bir şekilde özetliyor.
  • iPhonedo Mac Pro incelemesi: Yaptığı işleri her seferinde hayranlıkla tüketiyorum. İçerik olarak doyurucu olmasının yanında her zamanki gibi muazzam bir prodüksiyon.
  • MKBHD röportajı: The Verge editörü Nilay Patel, Decoder podcast’ine teknoloji ürünleri incelemeleriyle tanınan MKBHD’yi konuk etti. 13,5 milyon aboneyle Youtube’un en büyük teknoloji kanallarından biri olan MKBHD, influencer’lık ve YouTube macerasına değiniyor.
  • Haylayt. Akın Arslan’ın hazırladığı ve kendi ifadesiyle, pazarlama iletişimi ekseninde; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen haftalık bir bülten. Meraklıları kaçırmasın.