James Bond, The Medium, AirCharge, Netflix izleyerek uyuyanlar, Game Pass aboneleri ve Apple’ın paraları. Teknoloji ve oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri…


Selamlar, bu hafta oyun dünyası pek hareketli değildi. Hitman, James Bond ve birkaç veriyle hafta bitti. Hayır, ne olduğu belli olmayan KOTOR söylentilerini gündeme almadım, çünkü dayanaksız haberlerle Ludens’i kirletmek istemiyorum.

Teknoloji tarafı daha hareketliydi. İşe bak ki bu hafta bültenin teknoloji tarafını devam ettirsem mi ettirmesem mi diye ciddi ciddi düşündüm. Adından da anlaşılacağı gibi Ludens’i ilk başta salt oyun odaklı düşünmüştüm ama sonra eski günlerim aklıma geldi ve bir vefa borcu edasıyla “teknoloji de olsun be!” dedim. İlerleyen dönemlerde Ludens’in oyun içeriğini zenginleştirip teknolojiye ucundan dokunduğumuz bir formata geçebilirim.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

Oyun Gündemi

Epic Games 160 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Kullanıcılar 2020’da 700 milyon doların üzerinde harcama yaptı. Platformdaki mevcut oyunların sayısı 471’e ulaşırken geçtiğimiz yıl boyunca kullanıcılar toplamda 749 milyon ücretsiz oyun edindi. (EpicGames)

Hitman 3, bir haftadan kısa bir sürede geliştirme maliyetini karşıladı. IO Interactive CEO’su Hakan Abrak, oyunun gidişatından memnun olduklarını ve şimdiden satışların geliştirme masraflarını karşıladığını açıkladı. Hitman 3 bu zamana kadar serinin en yüksek inceleme puanlarını alan oyunu olmuştu. (GamesIndustry)

James Bond oyunu üçleme olabilir. Hitman demişken, IO Interactive bir sonraki projesi olan James Bond oyunu için evreni sıfırdan yaratmayı planlıyor. Abrak’ın açıklamalarına göre oyun bir Bond aktörünü içermeyecek ve senaryo orijinal olacak. Ayrıca oyunun üçlemeye dönüşmesi için de açık kapı bırakıldı. (VGC)

Cyberpunk 2077 resmi mod desteğine kavuştu. CD Projekt Red modlama araçlarının oyun yamalarıyla birlikte sürekli olarak güncelleneceğini söylüyor. (The Verge)

The Medium incelemeleri. Xbox’a özel çıkan korku oyunu The Medium’un ilk incelemeleri büyük oranda olumlu. Eş zamanlı çift gerçeklik deneyimi sunan oyun Xbox oyunları arasında özel bir yere sahip olacak gibi görünüyor. (OpenCritic)

Xbox Game Pass 18 milyon aboneye ulaştı. Microsoft’un oyun abonelik hizmeti Game Pass, Eylül 2020’den bu yana 3 milyon abone daha kazanarak 18 milyon aboneye ulaştı. CEO Satya Nadella, Xbox Live hizmetinin de aylık 100 milyon aktif kullanıcıya eriştiğini açıkladı. (The Verge)

GeForce Now, Chrome tarayıcılara ve M1 Mac’lere geldi. Bulut tabanlı oyun oynama hizmeti GeForce Now, artık Google Chrome üzerinde de kullanılabiliyor. Ayrıca uygulamanın M1 Mac için beta sürümü de çıktı. Geforce Now’ı Chrome üzerinden deneyenler sonuçlardan memnun. (The Verge)


Teknoloji Gündemi

Apple yılın ilk mali çeyrek sonuçlarını açıkladı. Teknoloji devi, 114 milyar dolarlık gelirle tarihinde ilk kez 1 çeyrekte 100 milyar dolar barajını geçmiş oldu. Şirketin bu çeyrekteki net kârı ise 28,8 milyar dolar olarak açıklandı. (MacStories)

  • Apple bu çeyrekte sadece iPhone’lardan 65 milyar dolar gelir elde ederek rekor tazeledi. Daha önce şirketin bu rekoru 2018 yılında 61,5 milyar dolar olarak kaydedilmişti.
  • iPhone’n yanı sıra iPad ve Mac satışlarında artış yaşandı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla iPad satışları yüzde 41 arterkenMac satışlarında yüzde 21’lik bir artış gözlendi.
  • Bu arada Counterpoint’in verilerine göre Apple, çeşitli yaptırımlara tabi tutulan Huawei’i geride bırakarak küresel akıllı telefon satışı sıralamasında ikinci sıraya tekrar yükseldi.

Twitter, Birdwatch özelliğini duyurdu. Sosyal medya devinin topluluk tabanlı yeni özelliği dezenformasyonun yıkıcı etkilerini önlemeyi hedefliyor. (Twitter)

Netflix, uyku zamanlama özelliğini test ediyor. Kullanıcılar izledikleri şeylerin belirli bir süre sonra durması için zamanlayıcı kurabilecek. Özellik şimdilik Android cihazlar için test ediliyor. (The Verge)

Samsung rakipleri için katlanabilir ekran tedarik etmeye hazır. Şirket bu yıl piyasaya 1 milyon katlanabilir ekran paneli satmayı planlıyor. (ArsTechnica)

Türkiye’de kişi başı aylık veri kullanımı 186 GB. Türk Telekom internet abonelerinin 2020 yılında kişi başına ortalama veri kullanımı 186 GB’yi aştı. Bir önceki yıla oranla yüzde 44’lük bir artış yaşandı. (Bloomberg HT)

AirCharge ile telefonlar ‘havadan’ şarj edilecek. Xiaomi’nin “AirCharge” adını verdiği yeni kablosuz şarj teknolojisi birkaç metre içindeki cihazların kablosuz olarak şarj edilmesine imkân tanıyor.


Haftanın İçerik Önerileri:

  • Tim Cook’tan Facebook’a sert ifadeler: Nazik kişiliği ve kelimelerini özenle seçmesiyle bilinen Tim Cook, bir konferansta yaptığı konuşmada Facebook’un politikalarına dair endişelerini dile getirdi. Apple CEO’suna göre Facebook gibi şirketler övgüyü değil, reformu hak ediyor.
  • Birdwatch yanlış bilgiyle mücadelede yeterli olabilir mi? Alican Acanerler’in NewsLabTurkey için kaleme aldığı yazı, sosyal medya devinin yanlış bilgiyle mücadelesine yöneltilen eleştirileri ele alıyor.
  • GameStop hadisesi. Geçtiğimiz hafta GameStop başta olmak üzere bazı hisselerin Reddit güdümüyle olağan dışı bir şekilde yükselmesiyle alakalı alakasız herkes piyasa uzmanı kesildi. Olaya yabancı kalanlar Ekşi Şeyler’in derlemesine göz atabilir.
  • Sosyal medyanın geleceği ‘ses’ olabilir mi? Malum Clubhouse bu aralar çok sıcak, Twitter da benzer bir özellik sunmayı planlıyor, podcast’ler zaten yükselişte. Peki sosyal medyanın bir sonraki admı ses olabilir mi?

İyi haftalar…