Lady Dimitrescu’nun boyu, Google Stadia, Warner Bros, Jeff Bezos ve Mass Effect. Teknoloji ve oyun dünyasında haftanın öne çıkan gelişmeleri…


Oyun Gündemi

The Medium birkaç günde geliştirme masraflarını karşıladı. Xbox ve PC’ye özel çıkan korku oyunu, çıkışını gerçekleştirdikten birkaç gün sonra kârlılığa ulaştı. (GameSpot)

  • Çıktığı gün Xbox Game Pass’e de gelen The Medium, bölünmüş ekran – çift gerçeklik mekaniğiyle genel olarak eleştirmenlerin beğenisini toplamıştı.
  • The Medium’un sadece yeni nesil Xbox’lara (Series X/S) ve PC’ye çıktığını hesaba katarsak oyunun şimdiden geliştirme ve pazarlama masraflarını karşılaması etkileyici.

Star Wars, Electronic Arts’a 3 milyar dolar kazandırdı. Şirketin CEO’su Andrew Wilson, Battlefront ve Jedi: Fallen Order da dahil olmak üzere toplam 52 milyon adet Star Wars oyunu sattıklarını açıkladı. Bahsi geçen kazancın 1 milyar dolarını Star Wars: Galaxy of Heroes oluşturuyor. (SeekingAlpha)

PlayStation 5, iki aydan kısa bir sürede 4,5 milyon adet sattı. Üçüncü mali çeyrek sonuçlarını açıklayan Sony, 13 Kasım 2020’de piyasaya sunulan konsolun 4,5 milyon adet sattığını açıkladı. PlayStation 4 çıktığı yıl aynı dönemde 1,4 milyon adet satmıştı. (GamesIndustry)

  • Microsoft tarafından resmi bir açıklama gelmese de analist Daniel Ahmad, Xbox’ların aynı dönemde 3 milyona adet satmış olabileceği görüşünde.
  • Bu arada her iki yeni konsolda da uzun süredir ciddi stok sorunları yaşanıyor.

Google Stadia oyun stüdyoları kapanıyor. Google, 2019 yılında duyurulan bulut tabanlı oyun servisinin dahili stüdyolarının kapandığını açıkladı. Hizmet bundan sonra üçüncü parti oyun geliştiricilerine odaklanacak. (Google)

GeForce Now 1. yılını kutluyor. Stadia’nın aksine, Nvidia’nın bulut tabanlı oyun servisinde işler iyi gidiyor. Bugüne kadar 175 milyon saat oyun oynatan servis, kütüphanesine 800’den fazla oyun ekledi. Ayrıca Nvidia, hizmetin 1. yılına özel bu ay 30 oyun ekleyeceğini de açıkladı. (Kitguru)

  • Geçtiğimiz günlerde Turkcell Game+ hizmetiyle birlikte GeForce Now’ın Türkiye sunucularının açılacağı açıklanmıştı. Hizmete detaylarına dair henüz bir açıklama yapılmasa da Mart ayında kullanıma sunulacağı duyuruldu.

Türkiye oyun pazarının büyüklüğü 570 milyon dolara ulaştı. PaybyMe’nin verilerine göre Türkiye’deki oyun sektörü 2019-2020 yılları arasına yüzde 27 büyüdü. (Pazarlamasyon)

Lady Dimitrescu’nun boyu 2.9 metre. Resident Evil Village kötüsünün uzun boyu oyuncular tarafından çok konuşulunca oyunun sanat yönetmeni Tomonori Takano karakterin boyunu açıkladı. Bu bilgiyle hayatınıza devam edebilirsiniz.

Lady Dimitrescu

WB Games “Canlı Hizmet” modeline odaklanacak. Stüdyonun iş ilanlarına bakacak olursak gelecekteki oyunlarda canlı hizmet özellikleri ağırlıkta olacak. Oyuncuların, stüdyolar için daha kârlı olan bu modeli ne kadar sevdiği tartışılır. Fortnite, Warframe, Destiny gibi oyunlar bu tür oyunlara örnek olarak gösterilebilir. (Game-Debate)

Warner Bros ‘Nemesis’ sisteminin patentini aldı. Middle-Earth: Shadow of Mordor ile hayatımıza giren ‘Nemesis’ sistemi oyuncuların büyük beğenisini toplamıştı. 2015’ten beri bu sistemin patentini almaya çalışan WB sonunda muradına erdi. Ancak şirketin bu hamlesi birçokları tarafından eleştirildi. (VGC)

Mass Effect: Legendary Edition. Electronic Arts, Mass Effect 1, 2 ve 3’ün remastered versiyonlarını 14 Mayıs 2021’de piyasaya süreceğini açıkladı. 4K için optimize edilen ve ilk 3 oyunun tüm içeriklerini barındıracak olan sürüm, 40’tan fazla DLC’ye de sahip olacak. Oyunların görselliğin yanı sıra oynanış iyileştirmeleri de içermesi bekleniyor. (The Verge)

Call of Duty serisi Activision’a 27 milyar dolar kazandırdı. Şirketin başkanı ve COO’su Daniel Alegre, serinin 2003’ten bu yana şirkete toplam 27 milyar dolar kazandırdığını ve oyunun tüm zamanların en başarılı eğlence serilerinden biri olduğunu söyledi. (VGC)


Teknoloji dünyasından;

  • Yarı iletken kıtlığı konsol üreticilerini zorluyor. Bugüne kadar 4,5 milyon adet PS5 satışı gerçekleştiren Sony, yarı iletken ve diğer bileşenlerde yaşanan kıtlığın üretimi geciktirdiğini söylüyor. Xbox için doğrudan böyle bir açıklama gelmese de benzer sıkıntıları yaşadığını tahmin etmek zor değil. Çıktıkları günden beri her iki yeni nesil konsolu da stoklarda bulmak güç.
  • Google, iOS benzeri bir takip önleme özelliği üzerinde çalışıyor. Apple’ın iOS cihazlara getirdiği takip önleme özellikleri dijital reklam endüstrisinde tartışmalara yol açmıştı. Şimdi ise dünyanın en büyük dijital / internet şirketlerinden biri olan Google benzer bir özelliği Android’e getirmeyi planlıyor.
  • Jeff Bezos, Amazon CEO’luğunu bırakıyor. Amazon’un kurucusu 27 yıl sonra bu yılın üçüncü çeyreğinde CEO’luk görevini bırakacağını açıkladı. Bezos görevi bıraksa da Amazon’un önemli projeleriyle ilgileneceğini, ancak enerjisini Day 1 Fund, the Bezos Earth Fund, Blue Origin, The Washington Post ve diğer tutkularına da harcamak istediğini açıkladı.
  • Apple, Hyundai ve KIA ile olan görüşmelerini durdurdu. Bir süredir elektrikli araba üzerinde çalıştığı bilinen Apple birçok otomobil üreticisiyle görüşmelerini sürdürüyor. Bloomberg’in haberine göre son olarak Hyundai ve KIA ile anlaştığı bildirilen teknoloji devi iki şirketle olan görüşmelerini askıya aldı. Anlaşmaya başka üreticiler de dahil olabilir.