Among Us çılgınlığı, Agent 47 olmak, WhatsApp paniği, elektrikli araçlar ve Donald Trump. Teknoloji ve oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri…


Yılbaşının ardından gündem normale döndü. Hatta yer yer hızına yetişemediğim oldu. Bu içerikleri bültene çevirme konusundaki çalışmalarım sürüyor, göreceğiz.

İnanması güç ama bu hafta oyun tarafında Cyberpunk 2077 yok. Onun yerine Hitman var, Microsoft var, Nintendo var. Özellikle Hitman’in yeni sanal gerçeklik fragmanına bir göz atın derin. Ben serinin hayranı olarak fena yükseldim, ama bir VR cihazım yok 🙁

Teknoloji gündemi biraz daha olaylıydı. Haftanın en çok konuşulan meseleleri Trump’ın her yerden engellenmesi ve WhatsApp’ın verileri Facebook ile paylaşacağını duyurması oldu. Elektrikli araç tarafında da kayda değer gelişmeler var.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

Oyun Gündemi

Epic Games, RAD Game Tools’u satın aldı. Şirket, RAD’ın güçlü teknolojisini Unreal Engine’e entegre etmeyi planlıyor. RAD Game Tools bugüne kadar 25 bine yakın oyunun geliştirilmesine katkıda bulundu.

Among Us 2020’nin en çok indirilen mobil oyunu oldu. Apptopia’nın verilerine göre Among Us 2020’de 264 milyon kez indirilerek yılın en fazla indirilen mobil oyunu. Yılın en fazla kazandıran mobil oyunu ise PUBG Mobile oldu.

Avrupalılar için oyun seçerken en önemli şey fiyat etiketi. GameTrack’in yayımladığı bir rapora göre Avrupalı tüketiciler oyun satın alırken öncelikle fiyatına bakıyor (%77). Fiyat etiketini ise oyunun indirime girip girmediği (%67) ve arkadaş çevresinin olumlu görüşleri (%58) takip ediyor. Anketin sonuçları Avrupa genelinde olup her ülkede farklılık gösterebiliyor.

Hitman’in VR versiyonu için yeni bir fragman yayımlandı. IO Interactive’in popüler oyun serisi için VR sürümünün geleceği geçtiğimiz yaz açıklanmıştı. Yeni yayımlanan fragman, oyunun VR sürümünün nasıl bir deneyim sunacağını gösteriyor.

 • PlayStation VR için hazırlanan sanal gerçeklik sürümünde, satın aldığınız taktirde World of Assassination (Hitman 1-2-3) serisindeki tüm mekanlar oynanabilir olacak.
 • Oyunun yakında Steam VR ve Oculus gibi sanal gerçeklik sistemlerine de gelmesi bekliyor. Hitman 3, 20 Ocak’ta çıkışı gerçekleştirecek. Oyunun PC sürümü 12 ay boyunca Epic Games’e özel olacak.

Duracell, Xbox kumandaları için gizlice Microsoft’a para ödemiyor. Geçtiğimiz günlerde Stealth Optional’ın Duracell Pazarlama Müdürü ile yaptığı bir röportajda, Microsoft’un Xbox kumandalarında AA pil kullanmasının sebebinin şirketin Duracell ile yaptığı bağlayıcı bir anlaşma olduğu ima edilmişti. Microsoft yetkilileri anında bunu yalanladı.

 • Microsoft sözcüsü Eurogamer’a yaptığı açıklamada “Standart Xbox kablosuz oyun kumandalarımız için pil çözümlerinde kasıtlı olarak seçenek sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.
 • PlayStation kumandaları kendiliğinden şarj edilebilir sabit bir pille gelirken Xbox kumandaları hala Duracell AA pilleri ile birlikte satılıyor.

Nintendo zamanında Microsoft’un satın alma teklifiyle dalga geçmiş. Bloomberg’den Dina Bass’in Xbox’ın çıkış hikayesini konu aldığı makalesinde konunun meraklıları için ilginç anekdotlar var. Bunlarda birisi de Nintendo ile Microsoft’un satın alma görüşmesi.

 • Dönemin Microsoft CEO’su Steve Ballmer satın alma görüşmeleri için Nintendo ile bir toplantı ayarlamış. Ancak o zamanlar Xbox Üçüncü Parti İlişkileri Yöneticisi olarak görev yapan Kevin Bachus’un ifadesine göre Nintendo ekibi bu teklife “kıçlarıyla” gülmüş. Bachus “Yaklaşık 1 saat boyunca karşınızda birisinin size güldüğünü düşünün, öyle bir toplantıydı işte” ifadelerini kullanıyor.
 • Dina Bass makalesinde dönemin yöneticilerinin de ifadeleriyle Xbox’ın tarihine ışık tutuyor. Konunun meraklılarına bir göz atmalarını tavsiye ediyorum.

Ocak 2021 Xbox GamePass oyunları. Çok fazla Xbox dedik ama bu son. Bu ay GamePass’e gelecek ve çıkan oyunlar açıklandı.

GelenlerÇıkanlar (15 Kasım’da)
eFootball PES 2021 Season Update (Android ve Konsol)FTL: Faster Than Light (PC)
Injustice 2 (Android, Konsol, PC)My Friend Pedro (Konsol ve PC)
The Little Acre (Android ve Konsol)Sword Art Online: Fatal Bullet (Konsol)
Neoverse (PC)Tekken 7 (Konsol)
Torchlight III (Android ve Konsol)
What Remains of Edith Finch (PC)
YIIK: A Postmodern RPG (PC)

Teknoloji Gündemi

Twitter, Trump’ın hesabını kapattı. Bu ay koltuğunu Joe Biden’a devredecek olan ABD Başkanı Donald Trump birçok sosyal medya platformundan şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle engellendi.

 • Ne olmuştu? Twiter bir süredir hayata geçirdiği yeni sistemle Trump’ın attığı dezenformasyon içerikli tweet’leri etiketleyerek kullanıcıları bilgilendiriyor ve bu tweet’lerin yayılmasını engelliyordu. Son olarak ABD Başkanı’nın 6 Ocak’ta meydana gelen senato baskını sonrası şiddeti körükleyecek biçimde paylaşımlar yapması sonucu Twitter, platformun kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Trump’ın 89 milyon takipçili hesabını kalıcı olarak kapattı.
 • Engel zinciri. Trump’ı engelleyen tek sosyal medya Twitter değil. Daha önce Reddit ve Discord, pro-Trump hayranlarının şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle bazı grupları kapatmıştı. Benzer şekilde Twitch ilk olarak geçtiğimiz yaz aylarında Trump’ın hesabını askıya almıştı. Daha sonra Facebook ve Instagram da ABD Başkanı’nın hesaplarını kapattı.

Çin arama motoru Baidu, elektrikli araç üretecek. Çin’in arama motoru devi Baidu, ülkenin en büyük özel araba üreticilerinden Geely’nin de yardımıyla elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Bir süredir otonom araç teknolojisi üzerinden çalışan şirket, hali hazırda Volvo’nun sahibi olan ve Daimler ile ortaklığı bulunan Geely’nin desteğiyle elektrikli araç hayallerini gerçeğe dönüştürecek.

Apple’ın elektrikli araç için ortağı Hyundai olabilir. Korea Economic Daily’nin haberine göre Apple ve Hyundai elektrikli araçlarda kullanılacak pil üzerinde çalışıyor. Ayrıca aracın 2027 yılında piyasaya çıkması bekleniyor. Hyundai sözcüsü CNBC’ye yaptığı açıklamada şirketin Apple ile görüşmelerde olduğunu doğruladı ancak henüz bir şeye karar verilmiş değil.

 • Apple’ın elektrikli araç üzerinde çalıştığı geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme gelmiş ve bir sır olmaktan çıkmıştı. Aracın piyasaya sürülmesi için 2024 tarihinden bahsedilse de şirket henüz geliştirme aşamasının çok başında.

WhatsApp verileri Facebook ile paylaşacağını duyurdu. Aslında bir duyurudan çok ultimatom desek daha doğru olur. Yaklaşık 2 milyar kullanıcının WhatsApp kullanmaya devam etmesi için verilerin Facebook ile paylaşılacağını kabul etmesi şart.

 • WhatsApp şu anda rehber, profil fotoğrafı, durum mesajı, uygulamaya giriş çıkışlar, konum ve daha birçok irili ufaklı veriye erişebiliyor. Yeni gizlilik politikasıyla beraber artık bu bilgiler Facebook ve Facebook’a ait şirketler tarafından kullanılabilecek.
 • Tepkiler. Yeni şartları kabul etmek istemeyen birçok kullanıcı WhatsApp alternatiflerine yöneldi. Telegram ve Signal birçok yeni kullanıcı toplarken Türkiye’de BiP’e geçen birçok kişi oldu. Şimdilik bu uygulamalar indiriliyor, ancak WhatsApp kullanılmaya devam ediliyor gibi bir hava var. İleride neler olacak göreceğiz.
 • Yorum: WhatsApp’ın bugüne kadar verileri başka taraflarla paylaşmadığına inanmak fazla iyimserlik olur. Kaldı ki başka bir uygulamaya geçmek de sizi görünmez kılmayacak. İnternete bağlandığınız anda ne yaparsanız yapın verileriniz birileri tarafından erişilebilir ve işlenebilir olacak. Bu noktada yapabileceğimiz tek şey, hangi uygulamanın hangi verileri kullandığını öğrenip bilinçlenmek. İnternete hoş geldiniz.

App Store 2020’de 64 milyar dolar gelir elde etti. CNBC’nin analizine göre Apple’ın uygulama mağazası 2020 yılında bir önceki yıla oranla 14 milyar dolar artış göstererek 64 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Apple, App Store’da bulunan uygulamaların gelirinden yüzde 30 oranında bir pay alıyor. Geliri 1 milyon doların altında olan şirketler içinse bu oran yüzde 15.

Kablosuz internet bir sonraki aşama için hazır. Wi-Fi 6E standartına sahip cihazlar sertifikalandırılmaya başlandı. Bu yıl çıkacak olan birçok elektronik cihaz kablosuz internetin en son standartı Wi-Fi 6E destekli olacak.

 • Wi-Fi 6E, kablosuz internet için 20 yıldaki en büyük gelişme olarak değerlendiriliyor. Temel olarak daha yüksek performans, düşük gecikme, büyük kapasite ve daha geniş kanallar vadediyor.
 • Şu anda Wi-Fi cihazları iki spektrum bandında çalışıyor; 2.4GHz ve 5GHz. Wi-Fi 6E buna üçüncüsünü (6GHz) ekleyecek.