Elder Scrolls dizisi, dans eden robotlar, Flash Player, oyunlar ve şiddet. Teknoloji ve oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri…


Mutlu yıllar! Zor bir yılı geride bıraktık, umarım yeni yılınız çok daha güzel ve mutluluk dolu geçer.

Yılbaşının durgunluğu devam ediyor. Yine de gündem boş sayılmaz. Oyun tarafında video oyunları ve çocukların şiddet eğilimine yönelik akademik bir araştırma var. Aslında geçtiğimiz haftalarda yayınlamış bir çalışma ancak basının yeni haberi oluyor. Bir göz atmanızda fayda var.

Teknoloji tarafında ise yeni yıla Boston Dynamics robotlarının dans şovuyla girdik. Atlas, Spot ve Handle ben dahil birçok insandan daha güzel ve şaşırtıcı bir şekilde akıcı dans ediyor. Boston Dynamics’i bilmesek muhtemelen videonun başarılı bir CGI çlaışması olduğunu söyler geçerdik. Yorum sizin.

Keyifli okumalar, mutlu yılar…

Teknoloji Gündemi

Flash Player’a veda. 90’lı yılların sonu, 2000’lerin başı gibi internetle tanışan birçok kişinin irili ufaklı anısı olan Flash Player hayatımızdan çıkıyor. Adobe, 31 Aralık 2020 itibariyle Flash Player desteğini sonlandırdı. Birçok tarayıcı da flash desteğine son verirken Internet Archive üzerinden bazı flash oyun ve animasyonlarına erişilebilecek.

  • Web tarihinde önemli bir izi bulunan Flash Player’a yönelik desteğin biteceği 2017 yılında açıklanmıştı. 31 Aralık 2020 tarihiyle birlikte hayatımızdan çıkmasıyla akıllara Steve Jobs’ın 2010 yılında Flash Player’ı yerden yere vurduğu açık mektup geldi. 2010 yılında güvenlik, kötü kullanıcı deneyimi gibi gerekçelerle iOS cihazlarda Flash engellenmişti.

Boston Dynamics robotlarının gösterisi. Yeni yılı Atlas, Spot ve Handle robotlarıyla kutlayan şirket, etkileyici ve bir o kadar da eğlenceli bir video yayımladı.

Apple, Amazon ve Tesla’nın tedarikçisi zorla işçi çalıştırmakla suçlanıyor. Çin’in en büyük tüketici elektroniği tedarikçisi olan Lens Technology, müslümanların çoğunlukta olduğu bölgedeki Uygur işçilerini zorla çalıştırmakla suçlanıyor.

  • Ne olmuştu? Çin’in Xinjiang kentinde Uygur’ların fabrikalarda zorla çalıştırıldığına yönelik iddialar yeni değil. Daha önce de birçok büyük firmanın fabrikasında insan haklarının ihlal edildiğine dair suçlamalar yapılmış ve bunun düzeltilmesi istenmişti.
  • Aralarında Apple, Nike, Coco Cola ve daha birçok büyük şirketin bulunduğu bir grup, ABD Kongresi’nin Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek buradan gelecek ürünlerin ithalatını yasaklayan yasaya karşı lobi faaliyetleri yaptığı da ortaya çıkmıştı.

Tesla 2020’de yaklaşık yarım milyon elektrikli araç üretti. Şirket daha önce 2020’deki üretim hedefini 500.000 adet olarak belirlemişti. Geçtiğimiz yıl boyunca üretilen 499.550 araçla bu hedefine çok yaklaştı, hatta karşıladı bile diyebiliriz. Tesla 2019 yılında 367.500 elektrikli araç üretmişti.

Oyun Gündemi

Elder Scrolls dizi oluyor. Bethesda’nın efsanevi oyun serisi Elder Scrolls, Netflix ile yapılan anlaşmanın ardından dizi olma yolunda ilerliyor.

  • Bethesda daha önce bir diğer oyun serisi Fallout’un dizisi için Amazon ile anlaşmıştı.
  • Netflix yöneticilerinin Elder Scrolls uyarlamasından beklentisi “En az Witcher kadar popüler” bir yapım olması.

Cyberpunk 2077 ücretsiz DLC’si yakında. Olaylı çıkışının ardından henüz 1 ay geçmemişken Cyberpunk 2077’nin ilk indirilebilir içeriğinin yakında erişime sunulacağı açıklandı.

  • Oyunun ilk DLC’si ücretsiz olacak ve muhtemelen Witcher 3 için çıkan ilk DLC’ler gibi küçük yenilikler sunacak.
  • Oyun hala birçok bug bulundurmasına ve eski nesil konsollarda oynanamaz durumda olmasına karşın ilk DLC 2021’in başlarında çıkacak. En azından CD Projekt Red öyle umuyor.

Video oyunları ve şiddet eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. “Cyberpsychology Behavior, and Social Networking” dergisinden yayımlanan akademik bir çalışma video oyunları ile bireylerin şiddete eğilimi arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koyuyor.

  • 10 yıllık bir periyodu kapsayan çalışma, GTA üzerinden örneklendirdiği video oyunlarının, çocukların saldırganlığını artırmaya yönelik bir etkisinin olmadığını söylüyor.

Oyun konsollarına yönelik ilave gümrük vergisinin oranı düştü. Resmi Gazete’de yayınlana yeni bir karara göre 18 Nisan 2020’de oyun konsollarına getirilen yüzde 50’lik gümrük vergisi eski haline getirilerek yüzde 20’ye indirildi.

Steam eş zamanlı oyuncu rekorunu kırdı. SteamDB’nin verilerine göre platform 2021’e tüm zamanların eş zamanlı oyuncu rekorunu kırarak başladı. Platform aynı anda 25.333.066 aktif kullanıcıya erişerek kendi rekorunu tazeledi.