Yine, yeniden Cyberpunk 2077, kış indirimleri, kumar tartışmaları, Apple’ın arabası ve adaptörsüz kutular. Teknoloji ve oyun gündeminde haftanın öne çıkan gelişmeleri…


Selamlar, yeni yıl dönemiyle birlikte gündem haliyle durağanlaştı. Bununla birlikte ben de gündemi biraz daha sadeleştirmeye karar verdim. Bir şeyler deniyorum, bakalım.

Bu hafta oyun tarafında tahmin edebileceğiniz gibi yine Cyberpunk 2077 var. Onun haricinde loot box sisteminin kumar olarak sınıflandırılması tartışmaları tekrar alevledi. Ayrıca kış indirimlerine de göz atmayı unutmayın, kendinize hakim olun.

Teknoloji tarafında ise Apple’ın otonom araç geliştirdiği iddiaları gündemi meşgul etti. Akıllı telefon üreticilerinin adaptörsüz kutulara geçişi ve Square’in Tidal’e olan ilgisi de dikkate değer.

Keyifli okumalar ve mutlu yıllar…

Oyun Gündemi

CD Projekt Red’e dava. Yatırımcılar Cyberpunk 2077’nin yanlış tanıtımı ve kendilerine yalan söylendiği gerekçesiyle CD Projekt Red’e dava açtı.

  • Cyberpunk 2077’nin tartışmalı çıkışı sonrası CD Projekt Red’in hisseleri düşmüş ve şirketin itibarı önemli ölçüde zarar görmüştü. Oyundaki bug’lar deneyimi oldukça kötü etkilerken PlayStation 4 ve Xbox One sürümünün oynanamaz durumda olması birçoklarının oyunu iade etmesine yol açmıştı.
  • Oyunun olaylı çıkışı ve sonrasında gerçekleşen dramalara karşın satışları iyi yönde seyrediyor. Ön sipariş sürecinde 8 milyon adet satan oyunun toplam satış adedi, iadeler de dahil, 13 milyon adeti geçti.

2020’nin Kasım ayı dijital oyunların en çok gelir elde ettiği dönem oldu. Kasım ayında elde edilen gelirler bir önceki yıla oranla %15 artarak 11,5 milyar dolara ulaştı.

Kasım ayında yarım milyar kişi Among Us oynadı. SuperDataResearch tarafından açıklanan verilere göre 2020’nin Kasım ayında Among Us’ı yaklaşık yarım milyar kullanıcı oynadı. Oyun, Fall Guys ile birlikte karantina döneminin beklenmedik yıldızlarından biri oldu.

Google Stadia kredi kartı gerektirmeden denenebilecek. Google’ın bulut tabanlı oyun platformu Stadia kredi kartı gerektirmeden ücretsiz bir şekilde 30 dakika denenebilecek. Şirket, Stadia Pro’yu herkesin denemesini sağlayarak kullanıcı çekmeyi hedefliyor.

  • Neden önemli? Bulut tabanlı oyun servisleri son yıllardaki yükselişini sürdürüyor. Google Stadia’nın rakibi olarak kabul edilebilecek GeForce Now, Cyberpunk 2077 ile birlikte tekrar yukarı doğru bir ivme yakalarken aynı şeyi Stadia için söylemek zor. Platform, 1 aylık deneme süresine alternatif olarak kredi kartı gerektirmeyen bir üyelik sunarak yeni kullanıcılar çekmek istiyor.

Gençlerin %31’i kutu açma için yapılan harcamaları takip edemiyor. Gambling Health Alliance’ın (GHA) yaptığı bir araştırmaya göre genç oyuncular kutu açma (loot box) sistemi için harcadıkları parayı takip etmekte zorlanıyor.

  • Birleşik Krallık genelinde yapılan araştırma, GHA’nın loot box sisteminin kumar olarak sınıflandırılmasına yönelik yaptığı kampanyanın bir ürünü.
  • Ne olmuştu? Oyunlardaki loot box sisteminin kumar olarak sınıflandırılmaması birçok ülkede tartışma konusu. Bu sisteme sahip oyunların bir yaş sınırı barındırmaması da işin ciddiyetini körüklüyor. Daha önce Belçika’da loot box sistemi kumar olarak nitelendirilmişti. Benzer şekilde Hollonda’da da Electronic Arts’a, Fifa’daki loot box sisteminin bahis ve kumar yasasını çiğnediği gerekçesiyle ceza kesildi.
  • Bu gelişmelerin üzerine Electronic Arts, “FIFA Playtime” isimli harcama takibi aracını kullanıcılarına sunmuştu. Bu araçla birlikte Ultimate Team oyuncuları oyuna ne kadar para harcadıklarını görebilecek. Ancak 18 yaş ve üzeri ibaresi bulunmayan oyunlardaki loot box sistemleri tartışılmaya devam ediyor.

Kış indirimleri. Xbox, PlayStation ve Epic Games’ten sonra Steam’de de kış indirimleri başladı. Kütüphanelerin oynanmayan oyunlarla dolup taştığı bu dönemlerde cüzdanınza sahip çıkmayı unutmayın.

Teknoloji Gündemi

Project Titan dirildi, Apple 2024’te ilk otomobilini çıkarabilir. Reuters’ın birden fazla kaynağa dayandırdığı habere göre Apple, gelişmiş pil teknolojisine sahip otonom bir araç üzerinde çalışıyor.

  • Apple’ın araba üreteceği haberleri ilk olarak 2015 yılında “Project Titan” ismiyle gündeme gelmişti. Yaklaşık 5 yıl sonra gelen haberlere göre ise Apple “çığır açan” bir pil teknolojisiyle birlikte ilk otonom aracını 2024 yılında piyasaya sürebilir.
  • Apple’ın elektrikli araç üreteceği söylentilerinden sonra Elon Musk tarafından da ilginç bir tweet geldi. Musk, Tesla’nın geçirdiği zor günlerde şirketi şimdiki değerinin 10’da 1’i fiyata satmak için Tim Cook ile görüşmek istediğini ancak Apple CEO’sunun görüşmeyi reddettiğini söyledi.

Zoom yeni ürünler geliştiriyor. Basit bir video konferansı uygulamasının ötesine geçmek isteyen Zoom, Google ve Microsoft ile rekabet edebilmek için e-posta ve takvim hizmeti geliştiriyor.

Adaptörsüz kutular. Apple ve Samsung’dan sonra Xiaomi de telefon kutularındaki şarj adaptörünü kaldırıyor.

  • Ne olmuştu? Apple çevreci endişelerini gerekçe göstererek iPhone kutularından şark adaptörünü kaldırdığını duyurmuştu. Bunun üzerine şirketin akıllı telefon piyasasındaki rakipleri Samsung ve Xiaomi sosyal medyada Apple’ın bu kararını tiye alan paylaşımlar yaptı. Kısa bir süre sonra ise hem Samsung hem de Xiaomi çevreci endişeler nedeniyle telefon kutularından şarj adaptörünü kaldıracaklarını açıkladı.
Xiaomi’nin Ekim ayında yaptığı adaptör paylaşımı

Google’dan hem satranç hem de Pac-Man öğrenebilen yapay zeka. DeepMind’in geliştirdiği yapay zeka tabanlı yeni sistem ”MuZero” satranç ve Go gibi kurala dayalı oyunlarda ustalaşmayı öğrendiği gibi, artık Atari’nin klasik oyunlarını da öğrenebiliyor.

Square, Spotify rakibi Tidal’ı satın alabilir. Finansal hizmetler şirketi Sqaure, Spotify’ın rakibi müzik platformu Tidal’ı satın almayla ilgileniyor. Twitter kurucusu ve Square CEO’su Jack Dorsey pandemi döneminde Tidal’ın sahibi Jay-Z ile birçok kez bir araya geldi.

MediaTek dünyanın en büyük yonga seti sağlayıcısı oldu. Araştırma şirketi Counterpoint’n verilerine göre MediaTek, pazar payında Qualcomm’un geride bırakarak yonga seti piyasasında liderliğe oturdu. Açıklanan verilere göre 2020’nin 3. çeyreğinde gücünü MediaTek’ten alan 100 milyondan fazla akıllı telefon satıldı.