Cyberpunk 2077, Game Awards, AirPods Max, Facebook, Migros. Evet, Migros. Teknoloji ve oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri


Bu haftanın oyun tarafında iki büyük gündemi var: Cyberpunk 2077 ve Game Awards. Malum, Cyberpunk 2077 uzun bekleyişler ve sancılı erteleme haberlerinden sonra sonunda piyasa sürüldü. Oyuna yönelik tepkiler biraz karışık, detaylar aşağıda samuray.

Cyberpunk 2077 kadar olmasa da yılın oyun ödüllerinin dağıtıldığı Game Awards da birtakım tartışmalara yol açtı. Birçok oyuncu “Game ADwards” ya da “Shame Awards” gibi yakıştırmalar yaparken ödüllere beklenildiği gibi Last of Us Part II damgasını vurdu.

Teknoloji tarafında ise haftaya Apple’ın yeni kulaklığı AirPods Max duyurusuyla başladık. Huawei’nin Uygur Türklerini takip etmek için geliştirdiği teknoloji ise haftaya damga vuran haberlerden oldu. Google’ın 2020 yılı arama trendleri, Facebook’un antitröst soruşturması, Migros ve daha fazlası gündemde sizi bekliyor.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

Oyun Gündemi

Cyberpunk 2077 piyasaya çıktı

CD Projekt Red’in merakla beklenen oyunu Cyberpunk 2077 sonunda piyasa sürüldü. RPG elementleriyle süslenmiş aksiyon-macera türündeki oyun şu anda mekanikleri ya da hikayesiyle değil, barındırdığı bug’lar ve kötü optimizasyonuyla konuşuluyor.

Eski ve yeni nesil konsollarda PC’ye kıyasla oldukça kötü görünen oyun, birçok kişiye göre oynanamaz durumda. Aylar öncesinden ön sipariş vererek oyunu edinenler bu durumdan oldukça şikayetçi.

Tüm bunlara karşın oyunu deneyimleyenler arasında halinden memnun olanların sayısı da kayda değer. Özellikle PC tarafında yeterli donanımla oyunu hakkıyla oynayabilen kişilerin, oyunun sunduğu deneyim ve görsellikten memnun kaldıklarını görebiliyoruz.

Öte yandan daha önce de çıktığı ilk günler kötü optimizasyon nedeniyle eleştirilen bazı oyunların sonradan düzeltilince baş tacı edildiğini görmüştük. CD Projekt Red, oyunu çıkardığı ilk günden itibaren büyük çaplı güncellemeler yayınladı ve bu bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

  • Ne olmuştu? Cyberpunk 2077’nin çıkış tarihi tam 4 kez ertelendi. Bu süreçte birçok ön sipariş toplayan oyunun ertelenme sebebi olarak “oyunu tüm platformlarda en sorunsuz hale getirme çabası” gösteriliyordu.
  • Tepkiler: Oyuna yönelik büyük beklenti, çıkışının sürekli ertelenmesi, verilen ön siparişler ve optimizasyon sıkıntılarını göz önünde bulundurursak sosyal medyada olumsuz tepkilerin çoğunlukta olması normal gibi görünüyor. Yine de oyunu hakkıyla deneyimleyebilenlerin görüşleri büyük oranda olumlu. Bu satırların yazıldığı tarihte Cyberpunk 2077’nin Metacritic’teki PC inceleme puanı 90, kullanıcı puanı ise 6.4 seviyesinde.
  • Satışlar: CD Projekt Red sadece ön siparişlerin 8 milyon adeti aştığını açıkladı. Çıktığı gün Steam’de tekli oyuncu kategorisinde anlık 1 milyon kullanıcının üzerine çıkarak rekor kıran oyun şimdiden üretim ve pazarlama masraflarını karşılamış durumda. Buna karşın oyunun geliştiricisi olan CD Projekt Red’in hisseleri oyun çıktan sonra %29 oranında düştü. Bu duruma kötü optimizasyon nedeniyle oyuna gelen ilk tepkilerin yol açtığı düşünülüyor.

Yılın oyun ödülleri dağıtıldı

Yılın en iyi oyunlarının ödüllendirildiği Game Awards’a damgasını Last of Us Part II vurdu. Yılın oyunu, en iyi yönetmen ve en iyi anlatı gibi kritik ödülleri toplayan oyun geceden toplam 6 ödülle ayrıldı. Ödülleri takdim edenlerin arasında Brie Larson, Christopher Nolan ve Keanu Reeves gibi isimler de vardı.

The Last of Us Part II

Ödüllerin yanı sıra yeni oyunlar duyuruldu ve birçok farklı fragman gösterildi. Hepsini buraya yazarak gündemi uzatmaya niyetim yok. İsteyenler IGN’in listesine göz atabilir. Tüm ödüllere ve kazananlara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Tepkiler: Game Awards’ın sponsorları ve etkinlik boyunca gösterilen reklamlar birçok olumsuz eleştiriye yol açtı. Ödülleri hangi oyunların hak ettiği tartışmalarıyla beraber sponsorlukların bunda ne gibi etkisi olduğu da oyuncuların gündemindeydi. Ayrıca etkinlik boyunca duyurulan oyunların birçoğunun “4 kişilik ekip, herkese karşı” temasında olması dalga konusu oldu. Bunun yanı sıra Instagram filtresi ve Fortnite’a gelen karakterlerin tanıtımına ayrılan süre de ben dahil birçok izleyici fena halde sıktı.

Yılın oyun ödülleri söz konusu olduğunda ilk olarak akla Game Awards gelse de organizasyonun son yıllarda aldığı sponsorlar ve etkinliğin kendisi tepki toplamaya başladı. Dolayısıyla BAFTA tarafından verilen oyun ödülleri prestij olarak bir adım önde görünüyor.

2020’deki mobil gelirlerin yüzde 72’isi oyun kaynaklı

App Annie’nin raporuna göre 2020’de mobil cihazlardaki brüt tüketici harcaması 112 milyar dolara ulaştı ve bunun 81 milyar doları oyunlardan geldi. Rapora göre 2020’de kullanıcılar 284 milyar saatini mobil oyun oynayarak harcadı. Bu değer geçtiğimiz yıl 208 milyar saatti. Bu da bir önceki yıla yüzde 35 oranında bir artış anlamına geliyor.

Oynanan oyunlara Among Us damgasını vururken Roblox ve Call of Duty: Mobile’ın başarısına da değiniliyor.

Nintendo Switch satmaya devam ediyor

İlk olarak 2016’nın Ekim ayında piyasaya sürülen Nintendo Switch, yeni nesil Playstation ve Xbox’ın piyasaya çıktığı Kasım 2020’de de en fazla satan oyun konsolu olma unvanını korudu. NDP Group’un verilerine göre Nintendo Switch ve Lite, ABD’de 1,35 milyon adet satarak Kasım ayında en fazla satan konsol oldu. Böylece Nintendo Switch ABD’de 24 ay üst üste en fazla satan konsol olmayı başardı.

Teknoloji Gündemi

Apple’ın yeni kulaklığı: AirPods Max

2020’deki donanım duyurularına bir yenisi daha ekleyen Apple, yeni kulaklığı AirPods Max’i tanıttı. Aktif gürültü engelleyici, şeffaf mod, adaptif EQ ve spatial audio gibi özelliklerle gelen kulak üstü model, kayıpsız müzik dinlemeyi sevenleri hedefliyor. Apple H1 çipiyle gelen ve 20 saatlik bir pil ömrü sunan kablosuz kulaklık, Apple Watch’larda bulunan Digital Crown ile kontrol edilebilecek. AirPods Max 15 Aralık’ta satışa sunulacak, ancak Türkiye’de stoklar şimdiden tükenmiş görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=FXI_-OesT3A&ab_channel=Apple

Tepkiler: ABD’de $549, Türkiye’de ise 5699 TL fiyat etiketiyle piyasaya çıkan kulaklığın en konuşulan özelliği tabii ki fiyatı oldu. Sadece Türkiye değil, yurt dışı standartları için de oldukça yüksek bir fiyat biçilen AirPods Max, özellikle benzer özelliklere sahip piyasadaki en kaliteli kulaklıklardan biri olarak kabul edilen Sony WH-1000XM4 ile kıyaslanarak eleştiriliyor.

Migros tedarik zincirinde blockchain kullanacak

Son yıllarda tedarik zinciri çözümlerini iyileştirmek için birçok farklı kurumun kullanmaya başladığı blockchain teknolojisi, süpermarket zinciri Migros tarafından da kullanılacak. Müşteriler, 750’den fazla meyve ve sebzenin üretiminden tüketime kadar olan sürecini “Migros Blockchain” logosunu mobil uygulamaya taratarak takip edebilecekler.

Neden önemli? Blockchain teknolojisi, sunduğu şeffaflık ve güven sebebiyle tedarik zinciri başta olmak için birçok sektörde süreçleri kolaylaştırmak amacıyla kullanıyor. Daha çok dünyadaki kullanım örneklerini takip ettiğimiz bu teknolojinin Türkiye’de de bir uygulama alanı olması rakip kurumları ya da farklı sektörleri de harekete geçirebilir. Henüz ana akıma ulaşmaktan uzak olan bu teknolojinin pratikte kullanıldığı görmek sektörü canlandırabilir.

Apple, 32 çekirdekli yeni bir işlemci üzerinde çalışıyor

Geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü M1 işlemcili Mac’lerle büyük beğeni toplayan Apple, profesyonel modeller için de ARM tabanlı yeni bir işlemci üzerinde çalışıyor. Bloomberg’in haberine göre yeni işlemcinin MacBook Pro, iMac ve Mac Pro modellerinde kullanılması bekleniyor.

Ne olmuştu? Apple’ın bu sonbaharda piyasaya sürdüğü M1 işlemcili Mac’ler beklentinin oldukça üzerinde bir performans sunmuş bu da Apple hisselerinde artışa yol açmıştı. Yıllardır Mac’lere güç veren Intel işlemcileri ile yollarını ayıran Apple, hem donanım hem de yazılımda bağımsızlığını sağlayarak kendi kendine yetme vizyonuyla ilerliyor. Şirketin bu hamlesi Mac’leri çok daha güçlü bir hale getirirken pil tüketiminde de performansın artmasına yol açtı.

Facebook’a antitröst soruşturması

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) yasa dışı tekelleşme gerekçesiyle 46 eyalette Facebook’a yönelik bir antitröst soruşturması başlattı. FTC’nin web sitesinde yer alan açıklamaya göre, Facebook’un 2012’deki Instagram, 2014’teki WhatsApp satın alımı ve yazılım geliştiricilerine rekabete aykırı koşullar dayatması, şirketin tekeline yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için uyguladığı sistematik bir strateji.

Soruşturmanın ne kadar devam edeceği ve nasıl sonuçlanacağına yönelik bir öngörüde bulunmak için erken, ancak FTC’nin konu üzerine gösterdiği önemi göz önünde bulundurursak Facebook’un bir süre başı ağrıyacak gibi görünüyor.

Huawei’nin “Uygur Alarmı” teknolojisi tepkilere yol açtı

Washington Post’un haberine göre Huawei, Uygur Türklerini tespit edip bunu polise bildiren bir yapay zeka yazılımı test ediyor. “Uygur Alarmı” adlandırılan bu yüz tanıma teknolojisi, Çin hükümetinin çoğunluğu müslümanlardan oluşan azınlık gruba yönelik baskısını artırmasına yardımcı olacağı söyleniyor.

Tepkiler: Uygurların yüz ifadesini tanımlayarak polise bildirmeyi hedefleyen bu teknoloji elbette ki sert tepkilere yol açtı. Çin hükümetinin gözetim rejiminin bir maşası gibi görünen Huawei konuya yönelik resmi bir açıklama yapmadı. Şirketin marka yüzlerinden biri olan Barcelona futbolcusu Antoine Griezmann insan haklarını ihlal eden bu hamle gerekçesiyle Huawei ile tüm bağlarını kesti.

2020 yılında Türkiye’de neler aratıldı?

Google 2020 yılının arama trendlerini açıkladı. Küresel çapta ilk sırada yer alan kelime şaşırtmadı: Coronavirus.

Ülkelere yönelik arama trendlerini görüntüleyebileceğiniz sonuçlara göre Türkiye’nin ilk 10’u şöyle:

1 – EBA

2 – Dolar Kaç TL

3 – Corona Virüsü

4 – Deprem

5 – Zoom

6 – HES Kodu Alma

7 – Kandilli Rasathanesi

8 – Sokağa Çıkma Yasağı

9 – Sağlık Bakanlığı

10 – ABD Seçimleri

Türkiye’deki arama trendlerinin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.